Повече от 350 проекта ще бъдат финансирани по процедура „Насърчаване на предприемачеството“ на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, а безвъзмездната помощ за всеки един от тях ще бъде до 200 хил. лв.
Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев в рамките на информационните дни по процедурата в Пловдив. В събитието участие взеха и зам.-кметът на Пловдив Розалин Петков и зам.-областният управител Петър Петров, информираха от пресцентъра на икономическото ведомство.
„Това е една от най-очакваните процедури за стартиращи компании, със значителен финансов ресурс от 67 млн. лв., а по нея ще могат да кандидатстват стартъпи в редица области на действие, които са създадени след 31 декември 2016 г.“, обясни зам.-министър Манолев.
По думите му интересът към схемата е сериозен като през последната година активно са обсъждани с бизнеса всички изисквания по нея, за да бъде максимално полезна за българските новооткрити фирми.
„Надявам се и тези проекти да бъдат устойчиви – това наистина да бъде стимул за създаване на конкурентни български предприятия, които да генерират растеж“, подчерта Александър Манолев и посочи, че експертите очакват да получат над 2 хиляди проектни предложения в рамките на кандидатстването.
„Очаквам прогнозата на експертите да е вярна, защото колкото повече са проектите, толкова по-високо ще е и качеството на спечелилите финансиране“, каза зам.-министърът.
Той цитира и статистика за стартиращите компании в България, според която за последните пет години са създадени около 2 хиляди стартъпа. От предприятията, в които са инвестирали инвестиционни фондове, около половината все още съществуват, а 40% са получили последващо финансиране.
„Това показва, че българските стартъпи са устойчиви и наистина се надявам, че с процедурата, която стартираме ще дадем още един тласък за тяхното развитие“, допълни Александър Манолев.
Икономическият заместник-министър съобщи и данни за актуалното изпълнение по ОП „Иновации и конкурентоспособност“, като към днешна дата по нея са изплатени над 700 млн. лв. и са сключени 1 850 договори на обща стойност 1,7 млрд. лв.
Пловдив е един от регионите, които показват много добри резултати в работата с европейските проекти, като за миналия програмен период на ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика” са изпълнени 302 договора за безвъзмездна финансова помощ с размер на изплатените средства от над 200 млн. лв.
Не по-малък е интересът и към настоящия програмен период на ОПИК – до момента в региона са сключени договори за над 170 млн. лв., а повече от половината от тях са вече успешно усвоени.