fallback

Борисов пред руско издание: България реши проблема с незаконните мигранти

Специална роля в решаването на въпроса е имала Турция, подчертава премиерът пред "Известия"

12:47 | 27.06.18 г. 4

България успя да реши проблема с мигрантите и да спре притока им по  „балканския маршрут”. Това казва премиерът Бойко Борисов пред руския всекидневник „Известия”.

Специална роля в решаването на въпроса е имала Турция и благодарение на политиката на турския президент Реджеп Тайип Ердоган в последната година и половина границата не е пресечена от нито един незаконен мигрант.

Миграционната криза ще бъде основна тема на срещата на лидерите на Евросъюза (ЕС) на 28 и 29 юни, като изданието отбелязва, че България председателства половин година Съвета на ЕС.

„София спря бежанския поток по „балканския маршрут”, казва Борисов и отбелязва географското положение на страната като външна граница на ЕС.

Той коментира, че важна роля за решаването на проблема с незаконната миграция е имало споразумението за бежанците, сключено между Брюксел и Анкара през 2015 г. Там бе предвидено Турция да затвори границите си за мигрантите в посока ЕС срещу финансова подкрепа за тяхната издръжка, ускорени действия по безвизовия режим и интеграция в ЕС. 

Според Борисов споразумението с Турция трябва да работи, въпреки твърдата реторика на политиците от Западна Европа по отношение на Ердоган. По думите му вече почти две години Анкара изпълнява всички  договорености.

Благодарение на турската политика за последната година и половина миграцията в България достигна практически нулево ниво, отбелязва Борисов.

Той дава пример със случай, когато от Одрин към България са тръгнали  40-50 хил. мигранти. Турското ръководство, по думите на министър-председателя, ги е пренасочило към бежанските центрове в Истанбул.

Премиерът отбелязва и построяването на стената по границата с Турция, като я нарича защитно съоръжение и прави аналогия с тази между Унгария и Сърбия. Заграждението е с дължина  237 км и е оборудвано с видео- и термокамери. Отскоро гранична полиция ползва 80 нови джипа Nissan.

„Известия“ отбелязва, че българското председателство на Съвета на ЕС приключва в края на юни, а темата за миграцията, която напоследък се обсъжда с нова сила, е станала един от главните въпроси в навечерието на срещата от 28–29 юни.

Борисов допълва, че българското правителство предлага действия в три направления по отношение на миграцията.

Първо, да бъдат защитени границите на ЕС, за да не се налага изграждането на заграждения в Европа, както вече направи Унгария. Според Борисов е необходимо да се засили охраната на външните граници, като се прехвърлят повече кораби, гранични служители и дори представители на въоръжените сили.

Второто направление в българската концепция е създаването на центрове за бежанци извън ЕС на безопасна територия.

Хората, бягащи от войната, трябва да се намират в специални центрове, където биха получили цялата необходима помощ до приключването на военните действия, за да се върнат после в родните си градове, отбелязва Борисов. Що се отнася до икономическите мигранти, ако в европейските страни няма нужда от трудови ресурси, те трябва да бъдат върнати по домовете им.

Трето, международната общност трябва да реши проблема с бедността и постоянния ръст на раждаемостта в Африка.

Миграционният въпрос е пряко свързан с тези три аспекта, подчертава българският премиер.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:03 | 14.09.22 г.
fallback