fallback

Т. Дончев: Влизаме в следващата многогодишна финансова рамка без стратегия

Необходимо е опростяване на административните процедури при кандидатстване за финансиране по европрограмите, смята вицепремиерът

10:50 | 19.06.18 г. 3

Влизаме в следващата многогодишна финансова рамка без стратегия. Когато финансирането не е обвързано с ясни цели, крие риск при преговорите да се прави не най-добрата игра с числата, да има релокация на пари от един сектор в друг.

За това предупреди вицепремиерът Томислав Дончев в изказването си пред участниците в пленарното заседание на КОСАК (форум за сътрудничество между комитетите (комисиите) по европейските въпроси на националните парламенти на държавите-членки на ЕС) в София.

Той уточни, че сме в началната фаза на преговорите за следващата многогодишна финансова рамка на кохезионния пакет и колкото повече разговори, толкова повече инвестиции "в по-добрата кройка на тези политики".

Вицепремиерът подчерта, че изразходването на пари трябва да бъде свързано и с реформи, предаде БТА.

Дончев е убеден също, че дебатът за кохезионната политика е дебат за бъдещето на Европа, индикатор колко вярваме в нея.

„ЕС преживява криза на идентичността, а сред симптомите на заболяването са проблеми, свързани с миграционния натиск, въздигане на ирационалния популизъм в редица страни-членки, посочи той и коментира, че лекът е всеобщ консенсус какъв съюз ни е необходим, колко силен. – Въпросът е защо допуснахме да се случи това с един от най-успешните проекти, как допуснахме Европа да стане скучна, неразбираема.“

Томислав Дончев е категоричен, че е необходимо опростяване на административните процедури при кандидатстване за финансиране по европрограмите.

„Не можем да си позволим предприемач да казва, че му е по-лесно да тегли банков кредит, отколкото да кандидатства за финансиране по програма, това е сигнал колко тежки са процедурите, за да отиде финансирането там, където има нужда от него, даде пример той. – Затова опростяването на правилата не е административен каприз, а въпрос на подкрепа, на улесняване.“

Вицепремиерът уточни, че това не означава да няма силен, ефективен контрол, но в същото време не трябва бенефициентите да бъдат сковавани от страх.

"Ние сме в готовност в началото на юли да имаме ясно разпределени отговорности между комисиите, идентифицирани докладчици по отделните законодателни досиета и определени докладчици по становищата по тези досиета“, обяви председателят на Комисията по регионално развитие в ЕП Искра Михайлова.

Според нея това ще позволи дискусиите да започнат в началото на есенната сесия на ЕП.

„Работим с ясното намерение да подготвим становището на парламента и да достигнем до първо четене", обясни тя.

По думите ѝ има пет, вместо досегашните 11 приоритета и те са свързани с очакванията на гражданите, близки са до дневния ред на Европа и позволяват бъдещата политика на сближаване да бъде достатъчно ефективна и да дава европейска добавена стойност.

"Предложеният от ЕК законодателен пакет по бъдещата политика на сближаване отваря възможност за комбиниране на различните фондове, допълване между тях, използване на финансови инструменти", напомни Михайлова и обясни, че номинално ще се запази сумата от 373 млрд. евро, но рестриктивно ще се намали финансовият ресурс за Кохезионна политика, но заедно с това ще се даде възможност на всяка страна да увеличи потенциалния капацитет за инвестиции като използва всички инструменти, заложени в Многогодишната финансова рамка.

Вижте повече от коментара на Искра Михайлова пред Bulgaria ON AIR!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:32 | 13.09.22 г.
fallback