В края на тази година ще стартира нова операция "Умения" с бюджет от 30 млн. лева, която ще осигури повишаване на квалификацията на най-малко 5500 заети, безработни и неактивни. Към 11 април тази година в обучения, финансирани по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" /ОПРЧР/, са включени над 21 хиляди заети.
Това каза социалният министър Бисер Петков в отговор на питане на народния представител от БСП Георги Гьоков за мерките на правителството за учене през целия живот, съобщи БТА.
В рамките на операции по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" за настоящия програмен период са осигурени средства от 140 млн. лева за професионално обучение и за обучение по ключови компетенции на повече от 89 хиляди заети, в това число и чрез предоставяне на ваучери за обучение. Финансират се и специфични обучения за конкретно място, каза министърът.
Според изследване на БСК, цитирано от Гьоков, България е на едно от последните места в ЕС по учене през цял живот, като едва 2 на сто от населението в трудоспособна възраст е участвало в различни форуми на обучение. Само Румъния е с по ниски показатели - от 1,3 на сто. Според Гьоков целевият показател на стратегия Европа 2020 за включване в учене през целия живот от 15 на сто изглежда недостижим за страната ни. Той допълни, че само 30 на сто от предприятията в България осигуряват продължаващо обучение при средно за ЕС 85 на сто.
Само 5,3 на сто от безработните на възраст от 25 до 64 години участват в различни форми на обучение. Данните на Евростат показват, че средно 33 на сто от работещите са посещавали обучения за повишаване на квалификацията, а у нас само 11 процента, което ни нарежда на двадесет и шесто място от двадесет и осем държави, след нас са Румъния и Гърция.
Бисер Петков коментира, че данните за участието на заетите в обучение, цитирани от народния представител, не са най-представителните, тъй като при определяне на трудовия статус на участвалите в проучването не са използвани дефинициите на Международната организация на труда.
МТСП използва резултатите от регулярно правени и с по-голям обхват специализирани изследвания за участите на заетите в различни форми на учене през целия живот, като такива изследвания са наблюдението на продължаващото професионално обучение и изследването на образованието и обучението на възрастните, посочи министър Петков. Резултатите от двете изследвания показват, че по-висок процент от работещите българи участват в обучение.
Според резултатите от второто проучване, направено през 2016 година, 33,5 на сто от заетите са участвали в обучение през предходната година. Анализът на данните показва, че 11,5 на сто от населението между 25 и 64 години не са успели да участват в желаното обучение, като пречките са липса на свободно време, твърде висока цена на образователните програми и липса на подходящо обучение, каза Бисер Петков.