fallback

Европейски фонд за отбрана ще финансира малки и средни фирми в сектора

Общата инвестиция в отбранителни способности може да достигне 5 млрд. евро годишно след 2020 г.

16:41 | 10.07.17 г.

След 2020 г. ще заработи Европейски фонд за отбрана, който подкрепя проекти не само на големите компании, но и на тези по веригата за военно оборудване. Сред условията за финансиране на проектите ще бъде участието на най-малко три дружества от най-малко две европейски държави и обща обществена поръчка. Това съобщи  на  конференцията „Отбранителна и аерокосмическа индустрия и изследвания“ в София еврокомисарят по вътрешен пазар Елжбета Биенковска.

Европейският фонд за отбрана ще координира и увеличава националните инвестиции в научноизследователска дейност в областта на отбраната, в разработването на прототипи и в придобиването на отбранително оборудване и технологии, информират от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП).

Той има две направления:

Научноизследователското направление на фонда вече дава първите си резултати. През тази година ЕС за първи път ще предложи безвъзмездни средства за съвместни изследвания в областта на новаторските отбранителни технологии и продукти, изцяло и пряко финансирани от бюджета на ЕС.

Проектите ще бъдат насочени към приоритетните области, договорени преди това от държавите членки, и принципно може да включват електроника, метаматериали, криптиран софтуер или роботика. Това направление ще бъде финансирано с 90 милиона евро до края на 2019 г., като за 2017 г. са заделени 25 млн. евро.

През 2018 г. Комисията ще предложи специална научноизследователска програма на ЕС, посветена на отбраната, с прогнозен годишен бюджет от 500 млн. евро, което ще превърне ЕС в един от най-големите европейски инвеститори в научни изследвания в областта на отбраната.

Разработване и придобиване. Фондът ще насърчи държавите членки да си сътрудничат при съвместното разработване и придобиване на отбранителна техника и технологии посредством съфинансиране от бюджета на ЕС и практическа подкрепа от Комисията. Държавите членки например могат съвместно да инвестират в разработването на технологии за дронове или спътникова комуникация, или в закупуването на хеликоптери на едро с цел намаляване на разходите.

Единствено съвместни проекти ще бъдат допустими за финансиране, а част от общия бюджет ще бъде заделен за проекти, свързани с трансграничното участие на малки и средни предприятия. ЕС ще предостави съфинансиране в размер на 500 млн. евро общо за 2019 г. и 2020 г. по линия на специална програма в областта на отбраната и промишленото развитие.

За периода след 2020 г. ще бъде изготвена по-мащабна програма, с прогнозен годишен бюджет от 1 млрд. евро. Тя ще привлича национално финансиране с мултиплициращ ефект. Следователно е възможно да бъде генерирана обща инвестиция за развитие на отбранителни способности в размер на 5 млрд. евро годишно след 2020 г.

Директорът на ИАНМСП Мариета Захариева подчерта на форума, че в сектора работят много малки и средни предприятия, като над 95% от продукцията им се изнася.

Събитието се организира с участието на президента на България Румен Радев и е първото в ЕС, което представя новия Европейски фонд за отбрана.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:56 | 12.09.22 г.
fallback