България ще се опита да получи ресора за цифровата икономика и общество в Европейската комисия (ЕК), макар и номинираният ѝ кандидат за комисар Мария Габриел да няма никакъв опит в тази насока. Това пише в анализ европейското издание Politico.
По време на редовния брифинг в Брюксел по-рано днес говорител на институцията увери, че единственият, който определя отговорностите в ЕК е нейният председател. За какво ще отговаря Габриел ще стане ясно едва следващата седмица, когато ще се проведе и разговорът ѝ с Жан-Клод Юнкер. На този етап от ЕК потвърждават единствено, че Гюнтер Йотингер, който взе портфолиото на Кристалина Георгиева, няма да отговаря повече за своя бивш ресор – цифровата икономика.
Изданието обаче цитира и свои източници, както и коментар на Андрус Ансип, зам.-председателят на ЕК, който отговаря за развитието на цифровия пазар на общността (и който е гинеколог по образование – бел. ред), че именно в този сектор ще са отговорностите на новия комисар от България.
Ансип обясни след като стана ясна номинацията на Габриел, че в следващите месеци ще има много работа за вършене в неговия сектор и ще разчита много на подкрепата на следващите ротационни председатели на ЕС – Естония и България.
„Смятам, че би било добре, ако комисарят от България отговаря за цифровизацията“, каза той.
В Брюксел познават Мария Габриел като упорита в своята работа, но и без опит в областта на цифровите технологии. А такъв ще ѝ е нужен, особено когато трябва да се изправи пред гиганти като Google или Facebook. Според Politico в Европейския парламент (ЕП) съжаляват за решението на българския премиер Бойко Борисов да избере Габриел, а не друг евродепутат, чието име също се спрягаше – Ева Паунова, която вече е Майдел по съпруг.
Според изданието Борисов е много по-обвързан с Габриел, която е омъжена за сътрудник на бившия председател на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол – Франсоа Габриел. В момента той работи в екипа на новия председател на ЕП Антонио Таяни. На сватбата на двамата присъстват високопоставени гости, сред които и самият Бойко Борисов и дясната му ръка Цветан Цветанов.
Мария Габриел не е много позната в родната си България, смятат още в Брюксел. Тя участва в няколко комисии в ЕП и беше докладчик по темата за премахването на визите на украинските граждани. По-рано днес Съветът прие препоръката на ЕП и премахна визите за украинците. Това влиза в сила 20 дни след публикуването на текста в Официалния вестник на ЕС, съобщават от Съвета.
Габриел е избирана два пъти за европейски депутат на годината, тя умее да обединява в работата представители на различните партии, смятат в ЕНП за нея. Определяна като много талантлив млад политик, сега тя ще може да стане и част от ЕК, но първо трябва да премине през интервюто на Юнкер и одобрението на доскорошните си колеги – европейските депутати.