fallback

Росица Денчева: Нараства интересът на бизнеса към европейските фондове

Най-популярна е Програмата за развитие на селските райони, твърди управителят на Областния информационен център – Ловеч

11:40 | 22.02.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Интересът на бизнеса към възможностите за финансиране на проектни идеи чрез европейските фондове значително е нараснал през последните две години. Пропорционално нараства и броят на сключените договори за безвъзмездна финансова помощ по отворените досега процедури за бизнеса по Оперативна програма  "Иновации и конкурентоспособност", съобщи в интервю за БТА управителят на Областния информационен център - Ловеч Росица Денчева.

По думите ѝ все повече млади хора и предприемачи се интересуват от възможностите на оперативните програми и реално се увеличава броя на кандидатурите.

В момента в Ловешка област най-голям интерес има към три оперативни програми, които предлагат възможности за заетост, предприемачество и бизнес. Това са Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР), Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) и Програмата за развитие на селските райони. 

По Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" сключените договори до момента са 38. Общият бюджет е над 32 млн. лв., като безвъзмездната финансова помощ е за близо 21 млн. лв. Финансирането е за подобряване на производствения капацитет в малките и средни предприятия и в подкрепа за внедряване на иновации в предприятията. 

Към момента в областта най-голям е интересът към Програмата за развитие на селските райони, както към земеделските, така и към неземеделските мерки, които са основно свързани с възможности за предприемачество и развиване на туристически дейности и най-вече така атрактивните за хората "къщи за гости и семейни хотели". По тази програма към 25 януари се изпълняват общо 61 договора с обща одобрена сума на субсидията от близо 9,5 млн. лв.

По думите на Денчева в област Ловеч към 25 януари тази година по шест от десетте оперативни програми (без Програмата за развитие на селските райони) се изпълняват общо 83 договора на обща стойност над 80 млн. лв., от които над 68 млн. лв. е безвъзмездната финансова помощ - над 58 млн. лв. европейско финансиране и над 10 млн. лв. национално финансиране.

Собственото финансиране от бенефициентите е близо 12 милиона лева. Реално изплатените средства досега са на стойност над 8 млн. лв. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:40 | 14.09.22 г.
fallback