Иновационен фонд в подкрепа на проекти в зелената енергетика ще бъде създаден и финансиран с приходи от продажбите на квоти за емисиите парникови газове. Това предвиждат от Европейския парламент (ЕП) с приемане на промени в законодателството за намаляване на квотите за емисиите въглероден диоксид на пазара (ETS).
Текстовете бяха одобрени с 379 гласа „за“, 263 „против“ и 57 „въздържал се“, допълват от пресцентъра на институцията. Предстои обаче съгласувателна процедура със Съвета, чийто председател до лятото е Малта.
Депутатите разгледаха предложенията на Европейската комисия за промени в сектора, за да може европейската енергетика да изпълни целите на Парижкото споразумение.
По време на пленарната сесия в Страсбург беше одобрена позицията на Европейската комисия за намаляване на разполагаемите квоти в размер на 2,2% всяка година след 2021 г., и удвояване на капацитета на Резерва за стабилност на пазара за 2019 г., за да се премахне излишъкът от квоти на пазара.
В сегашното законодателство се предвижда намаляването на квотите с 1,74% всяка година.
Евродепутатите подкрепят и идеята 800 милиона квоти да бъдат отстранени от Резерва след 1 януари 2021 г.
Два фонда – Иновационен и Модернизационен, ще разпределят приходите от представянето на квотите на търговете. Със средства от Модернизационния фонд ще бъдат подпомагани държави с нисък ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) за обновяване на енергийните системи.
Иновационният фонд ще финансира проекти в областта на възобновяемата енергия, улавяне и съхранение на въглерод и други проекти.
Според евродепутатите въздухоплавателният сектор трябва да получи с 10% по-малко квоти от средното за периода 2014-2016 г., за да се изравни неговото равнище с останалите сектори. Всички приходи от квотите във въздухоплавателния сектор, разпределени чрез тръжна продажба, се заделят целево за действия в областта на климата в ЕС и трети държави.