fallback

Спират междинните плащания по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж"*

Ако в кратък срок отстраним проблемите, посочени от ЕК, плащанията ще бъдат извършени, но с финансови корекции

11:20 | 13.02.17 г. 1

Спират междинните плащания по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж”. Ако отстраним проблемите, посочени в писмото на ЕК, в кратък срок плащанията ще бъдат извършени, но с финансови корекции.

Това каза служебният министър на образованието и науката проф. Николай Денков на пресконференция по повод писмото на ЕК за проблеми в Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, предаде Агенция „Фокус“.

Той обясни, че Комисията е идентифицирала набор от проблеми, в резултат на които се спират междинните плащания.

Ако България поиска да ѝ бъдат изплатени средства по оперативната програма, за момента ЕК няма да ги възстанови, но ако отстраним проблемите в кратък срок, тези плащания ще бъдат извършени, но с финансова корекция“, обясни Денков. 

Забележките в писмото не засягат съдържанието и структурата на оперативната програма.

„Докладът се отнася за начина, по който МОН управлява дейностите по програмата в министерството“, поясни той, като допълни, че става въпрос за недобро разпределение на функциите в министерството, свързани с различните дейности по програмата, финансовото им обезпечаване, изпълнението им другите дирекции и контролът върху изразходваните средства.

Заместник-министър Ваня Стойнева обясни, че от мерките, които ще бъдат взети предвид в предварителното писмо, ще зависи какво ще запише Комисията в окончателния одитен доклад.

От Министерството са разработили няколко варианта за поправяне на нередностите, сред които обособяване на отделно звено за изпълнение на проектите, реорганизация на екипите, балансиране на състава им и включване на външни експерти, въвеждането на допълнителни правила, привличане на компетентни експерти, запознати с усвояването на евросредствата. Вариантите предстои да бъдат договорени с ЕК.

ЕК няма да отпусне пълните средства по проектите, по които са идентифицирани грешки и тези разходи ще бъдат за сметка на МОН. По програмата има 116 договора за 324 млн. лева.

Общо 180 млн. лв. е стойността на осемте конкретни проекта по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж", за които одита на ЕК е установил проблеми. Очаква се, че за тях може да бъде наложена финансова корекция, допълва БТА.

Размерът на финансовите корекции зависи от това доколко се разпростират идентифицираните грешки.

„В някои от вариантите ще ни трябва до три месеца, в по-тежките - реалистичният срок е около 6 месеца, така че ще се отиде и в следващото правителство“, каза той.

Вицепремиерът по европейските фондове Малина Крумова допълни от своя страна, че целта на предварителното писмо е да даде възможност да бъдат отстранени пропуските.

„Ще имаме изградена единна позиция, която ще бъде техническа и експертна на база на факти, а не с цел да търсим кой е виновен и да търсим скандал“, коментира тя.

В края на миналата седмица в писмо до Министерството на образованието и науката от Европейската комисия посочиха проблеми по програмата, свързани както със системите за управление и контрол, така и с проведени конкурсни сесии.

Служебният министър на образованието и науката проф. Николай Денков заяви, че не е изненадан от съдържанието на писмото и предупреди, че ако не се промени подходът към оперативната програма, ще последват проблеми. Той поиска оставка на директора на главна дирекция "Структурни фондове и международни образователни програми" в МОН Цветана Герджикова, която от своя страна отказа да направи това, а впоследствие бе освободена.

Николай Денков посочи още, че от 5 юли до 24 октомври 2016 г. Меглена Кунева е съвместявала функциите на министър на образованието и науката и ръководител на Управляващия орган на програмата, което по думите му е основният посочен от ЕК проблем.  

По повод появилите се спекулации за възможно спиране на средствата по европрограмата бившият образователен министър Меглена Кунева коментира, че одитът на ЕК е предварителен и цели да набележи потенциалните рискове и слабости в управлението на програмата, затова не е коректно да се говори за загуба на парите.

Европейската комисия нито потвърди, нито отрече* съобщеното от министъра на образованието Николай Денков за спиране на междинни плащания и финансови корекции по програмата "Наука и образование за интелигентен растеж", предава БНР.

Писмото, което министърът цитира, е поверителна кореспонденция, която говорителят на ЕК Кристиан Виганд не пожела да коментира. „Възможно е докладът да претърпи промени, след като получим забележките и допълнителни уточнения от българските управляващи органи“, каза говорителят на ЕК Кристиан Виганд.

 

Меглена Кунева няма да се кандидатира за депутат на предстоящите избори. Лидерът на Движение "България на гражданите" заяви, че дава път на младите политици. Тя отрече решението ѝ да е свързано с евентуална нейна номинация за еврокомисар и обясни, че това е въпрос, който зависи от правителството. Кунева отхвърли критиките към нея, свързани с оперативната програма за образование и заяви, че няма замразени пари, съобщи БНТ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:18 | 14.09.22 г.
fallback