Оперативна програма "Околна среда“ 2007 – 2013 приключва с 99,85% финансово изпълнение. Това отчете пред медиите министърът на околната среда и водите в оставка Ивелина Василева след заседание на Комитета за наблюдение, на което окончателно бе отчетена работата по програмата.
Ивелина Василева припомни, че след късния старт през 2008 г. заради недостатъчния административен капацитет на два пъти програмата беше спирана от Европейската комисия – веднъж през 2009 г. и след това от октомври 2013 до ноември 2014 г., което затрудни работата по големите екопроекти.
Междувременно шест месеца след второто спиране финансовото министерство спря плащанията към изпълнителите, допълни тя.
Министърът посочи още, че след „размразяването“ през ноември 2014 г. са били разплатени 35% от средствата програмата, а сега се очаква да бъдат сертифицирани 99,85%.
Изпълнени са 428 проекта за 3,34 млрд. лв. Извършени са плащания на стойност 106,8% от ресурса на програмата (3,5 млрд. лв. – бел. ред.).
С евросредства по програмата са изградени 51 пречиствателни станции, 19 депа за отпадъци, които обслужват 74 общини. Изградената ВиК мрежа е с дължина 2600 км, каза Василева. По думите й проектите осигуряват здравословна среда на живот, подобряват условията за живот и бизнес, опазват природата, а от тях се възползват 4 млн. души.
С изпълнението на проектите са изпълнени 70% от ангажиментите за събирането и пречистването на отпадъчните води, бяха доставени превозни средства за градския транспорт в София Бургас, Варна, Плевен, Варна и Стара Загора, картирани са всички защитени зони, осигурени са 884 работни места, МРРБ получи помощ за ВиК реформата.
Чрез инструмента СИБИЛА е замерено влиянието на ОПОС – положителният ефект се измерва в нарастване с 1% на БВП, заяви министърът в оставка.
За новия период са стандартизирани документите за търговете за изграждане на ВиК инфраструктура.
Министърът припомни, че когато програмата беше спряна през 2013 г., беше наложена плоска финансова корекция от 9,5% на програмата, а някои общини получиха индивидуални финансови санкции. „Това беше най-тежкият момент за програмата, правителството, което управляваше тогава (кабинетът на Орешарски – бел. ред.), не можа да се справи със ситуацията“, каза тя.
Междувременно общините ползваха временни безлихвени кредити от бюджета, за да приключат строителството, допълни тя и определи случилото се като „грешки на растежа“.
В Бюджет 2017 е предвиден механизъм общините с финансови корекции по програмата ще получат до 80% от размера на наложените санкции, стана ясно на пресконференцията.
Понякога грешките не са умишлени, ЗОП се променяше 5 – 6 пъти за периода, заяви Яна Георгиева, ръководител на Управляващия орган на ОП „Околна среда“. Тя коментира, че понякога сигналите за злоупотреби са злонамерени. Този тип сигнали рязко нарастват при предизборна кампания, каза Ивелина Василева.
Министърът допълни, че при установяването на грешки на са били спазени правилата, според които общините имат право да се защитят при налагане на санкция. „През април 2014 г., когато беше големият удар към общините, просто получиха едно писмо, в което им се каза: вашите финансови корекции възлизат на еди-какъв процент, което има еди-какво-си финансово отражение. Това беше грубо неспазване на процедурата, слабост при управлението на системата“, заяви тя.
Василева коментира още, че този, който ще поеме МОСВ и програмата (при очакваното скорошно съставяне на служебен кабинет – бел. ред.), ще трябва да спазва правилата и принципите на добро финансово управление и да не ползва ОПОС за политически цели, за да не се стига отново до стресови ситуации като замразяването на средствата.
Тя препоръча на общините да полагат усилия, за да е сигурно, че стриктно се изпълнява законодателството, свързано със ЗОП.