България е на десето място по брой на регистрирани нередности или т.нар. "констатирани измами" с евросредства вследствие на сигнал от фирми, институции, разследващи органи или граждани. Това каза пред БНР заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев в коментар на доклада на Европейската служба за борба с измамите с еврофондовете (ОЛАФ)
За миналата година около 500 такива сигнала са регистрирани, които са донесли щети за евросредствата от 1,5% от общия бюджет на еврофондовете. Именно този процент ни поставя на десето място, отчете Гунев.
Той опроверга констатациите в медиите през изминалите дни, като посочи, че явно става дума за неразбиране. Oт доклада на Европейската служба за борба с измамите с еврофондовете (ОЛАФ) става ясно, че България е втора в Европейския съюз (ЕС) за 2015 г. по злоупотреби с европейски средства.
Докладът посочва, че в някои страни евросредствата са ощетени с 10-15%, които са били изгубени в следствие на измами. „Във всички страни на ЕС има опити да се откраднат пари от еврофондовете – няма страна в ЕС, която да не е атакувана за това“, коментира заместник-министърът на вътрешните работи.
Гунев определи доклада на ОЛАФ като позитивен от наша гледна точка, защото европейските институции подлагат на мониторинг европрограмите и това, че десетки институции са подали само няколко сигнала за няколко години било по-скоро позитивно.
Положително се тълкуват данните от митниците, които докладът поставя – тези, които констатират количеството заловена контрабанда и нарушения на митническото законодателство на ЕС.
„Тук България се нарежда на второ място след Великобритания с 6% от общите митнически сборове, които са били събрани при операции срещу контрабандата. Гунев определи данните като „признание за усилията на правителство от миналата година“.
Други, освен тези данни в доклада, които да показват или да констатират ниво на измами с евросредства, няма, категоричен е той.
По думите му не може да се заключава, че в България има повече измами от други страни, нито, че се крадат повече евросредства. "Вижда се, че ОЛАФ акцентира върху няколко страни, сред които и България, където гражданите и фирмите решават да дадат сигналите си директно там“, отбеляза Гунев.
Преди години много хора се пробваха с кражби по САПАРД например. Сега обаче има промяна с подобрените системи за контрол, допълни заместник-министърът.
Филип Гунев отчете и друго позитивно в доклада - сравнително големият процент повдигнати обвинения след разследвания на ОЛАФ - в 56% от случаите подадените сигнали са довели до повдигане на обвинение.