Към момента от бюджета на оперативните програми за периода 2007 – 2013 са усвоени 94%, или 7,4 млрд. от общо 7,9 млрд. евро. Това каза пред БНР вицепремиерът с ресор еврофондове Томислав Дончев. Той посочи, че информационната система ИСУН отразява ситуацията с известно закъснение, което означава, че не е отбелязано усвояването на още около 150 млн. евро.
Томислав Дончев потвърди, че е напълно възможно в края на периода да се окаже, че са усвоени 95% от бюджета на оперативните програми.
За работата по еврофондовете през отминаващата 2015 г. той отчете, че освен да затваряме стария програмен период, трябваше да отваряме новия 2014 – 2020 г., както и да се одобрят процедури по новите програми.
Окончателните данни за изминалия период ще бъдат отчетени в края на януари.
Запитан за използването на еврофондовете като аргумент в местните избори, той каза, че тези средства са достъпни за всички общини – и големи, и малки. „Някои са постигнали резултати, а други – не толкова. Нормално е, който е успял да инвестира 100 или 200 млн., да се чувства горд и да се хвали с такъв резултат, а друг да търпи критика, че не е постигнал същото“, каза Дончев.
На въпрос за съмненията за нечестни избори той отговори, че подобни съмнения винаги има, а в част от случаите те имат основание, като МВР и Прокуратурата са реагирали на сигналите за купуване на гласове. Самият изборен процес не протече съвсем гладко, отчете вицепремиерът, който отговаряше за вота.
Попитан доколко България е зависима от еврофондовете за изграждането на инфраструктура, той припомни, че близо 80% от публичните инвестиции се правят с европейски пари. Това по думите му е нормално за нова държава членка. Но отрече, че икономиката ни се движи от еврофондовете. Този процес (б. р. на еврофинансирането) няма да е безкраен и ще продължи само следващите пет години, предупреди Дончев.
Той смята, че 2015 г. е по-добра от 2014 г. в икономическо отношение, а растежът от 3% е няколко пъти по-голям от прогнозирания.
Стабилността е ключов капитал за България. Но тя не бива да се приравнява на статукво и да отрича реформите, коментира още Дончев.
По повод оставките в рамките на година на министри на вътрешните работи и на правосъдието той каза, че негативите са част от цената, която трябва да се плати за една реформа.
Томислав Дончев отчете като проблем, че в настоящия парламент не всяка радикална реформа среща достатъчно политическа подкрепа. Налага се да се търси консенсус в радикален или в компромисен вариант, каза Дончев, като уточни, че има предвид съдебната реформа.
Той смята, че след като ДСБ се определи като опозиция, няма заплахи за стабилността на кабинета. Но случилото се по думите му е „политически натиск, който трябва да се следи с внимание“.