В последните години бяха направени много инвестиции в пречиствателни станции по българското Черноморие. Това каза в интервю за bTV министърът на околната среда и водите Ивелина Василева. Тя припомни, че и тази година са открити мащабни обекти по морето.
Василева коментира и цитирано от медиите изказване на премиера Бойко Борисов, че "догодина ще можем да се къпем много по-спокойно в Черно море, то вече е по-чисто и от турското, и от гръцкото".
„Съгласна съм, че наистина морето ни е по-чисто, защото целенасочено се инвестира по Черноморското крайбрежие. Големият проблем там беше строителният бум 2005-2008 г., когато се разраснаха неимоверно населените места, без да бъдат обезпечени с инфраструктура. С подкрепата на програма „Околна среда“ насочваме усилията за изграждане на пречиствателни съоръжения и ВиК мрежа там, където няма такива и се рехабилитират съществуващите“, заяви министърът.
Тя припомни, че преди дни в Созопол беше открита пречиствателна станция, като там досега не е имало такава. Съоръжението ще обслужва и Черноморец. Тогава от МОСВ съобщиха, че станцията струва 75 млн. лв., осигурени с еврофинансиране, и има капацитет да обслужва 15 000 жители на Созопол и околностите и близо 40 000 туристи в сезон.
„Всички отпадъчни води се заустват в пречиствателната станция, след това се отвеждат на 2 км навътре в морето“, каза Ивелина Василева. И допълни, че досега там е имало частично изградена тръба, която отвеждала навътре отпадните води.
Тя посочи още, че за водния цикъл на Поморие са били предвидени 95 млн. лв., във Варна се прави пълно пречистване и заустване на водите в съответствие с всички норми. Министърът допълни, че са правени инвестиции във ВиК инфраструктурата на Провадия, в Руен - нова пречиствателна станция, както и в Бургаско. Необходимо било да се рехабилитира съоръжението в Обзор, както и да се инвестира в по-малките населени места.
За скандалното замърсяване в Лозенец, заради което плажът беше затворен, тя припомни, че случаят беше предизвикан от изпускане на непречистени води през аварийния изпускател на станцията. „Необходимо е обаче и повече внимание да се обърне върху правилната експлоатация, защото в Лозенец има пречиствателно съоръжение, не би трябвало да се допускат такива случаи - директно да се изпускат непречистени води“, обясни тя.
За замърсяването на въздуха в Русе през миналата седмица тя каза, че е имало изпускане на вредни вещества. Завод за автомобилни части е санкциониран за превишаване на нормите с 35 000 лева през юни. Предприятието сега подлежи на особен контрол и проверка, тъй като случаите на превишаване на нормите зачестили. Част от производството ще бъде принудително спряно до привеждане в съответствие.