fallback

Рециклиращи компании чакат указания за кандидатстване по ОПОС

Искат да се отворят повече процедури още през тази година

18:08 | 04.08.15 г.

Рециклиращите компании очакват указания за възможности за кандидатстване с проекти по новата оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. Това се посочва в позиция на Българската асоциация по рециклиране, изпратена до медиите.

От асоциацията напомнят, че Европейската комисия одобри оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ (ОПОС) на 15 юни, която предвижда 562,8 млн. лв. да бъдат вложени в екосъобразното управление на отпадъците.

Българска асоциация по рециклиране подкрепя доброто и балансирано разпределение на осите по програмата и е в очакване на новия пакет за кръгова икономика от ЕС, който ще увеличи целите за материално рециклиране и на практика ще елиминира депонирането, посочва се в позицията.

Правилното разпределение на средствата за развитие на инфраструктурата по отпадъците и в частност на средствата по ОПОС 2014 – 2020 е от изключително значение за всички участници на пазара, допълват от асоциацията.

БАР одобрява увеличаването на средствата за реални инвестиции за изграждане на различни видове съоръжения, които са необходими за постигане на политиките и целите на околната среда. И препоръчва да се отворят повече процедури още през тази година, което ще увеличи възможността да се усвоят адекватно и навременно средствата.

Българската асоциация по рециклиране очаква освен указанията за проектите, по които бизнесът може да кандидатства, и равно третиране с останалите получатели на средства от европейските фондове.

Българските рециклиращи компании разчитат, че ще получат финансиране за няколко типа приоритетно предвидени проекти за:

- Проектиране и изграждане на центрове за повторна употреба, както и за поправка и подготовка за повторна употреба, включително осигуряване на съоръжения и техника за целите на дейността;

- Проектиране и изграждане на площадки и инсталации за предварително третиране на битови отпадъци;

- Проектиране и изграждане на анаеробни и компостиращи инсталации за разделно събрани биоразградими и зелени отпадъци.

Рециклиращата индустрия предлага да се увеличи прозрачността в условията и процедурите за кандидатстване за финансиране, да се облекчат бюрократичните и административни тежести при разглеждането на проектите, да се синхронизира общуването на бенефициентите с изпълнителните агенции и да се подобри информационният поток към заинтересованите от участие в проектите по ОПОС.

Според Българската асоциация по рециклиране, за да се възпрепятства налагането на системни финансови корекции, трябва да се засили контролът за изпълнение на проектите и навреме да се идентифицират нарушенията. Те настояват да бъдат установени правила за прилагане на финансови промени, които да могат да бъдат обжалвани от бенефициентите, когато става въпрос за нарушения в процедури по Закона за обществените поръчки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:15 | 13.09.22 г.
fallback