fallback

Фермери получиха 703 хил. лв. за загубите от руското ембарго на храни

Средствата са изцяло от Европейския фонд за гарантиране на земеделието

10:56 | 30.06.15 г.

Близо 703 хиляди лева е изплатил Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) на 66 производители, засегнати от забраната за внос на селскостопански продукти от Европейския съюз в Русия, съобщават от Фонда.

Средствата са осигурени изцяло по линия на Европейския фонд за гарантиране на земеделието и се изплащат по двете извънредни схеми, които Европейската комисия въведе в края на миналата година, за да възстанови трайно баланса на пазара на плодове и зеленчуци в ЕС.

Помощ за загубите от руската забрана за внос на храни и селскостопански продукти от Запада получиха производители от областите Благоевград, Варна, Велико Търново, Добрич, Кърджали, Плевен, Пловдив, Разград, София (област), Стара Загора, Хасково и Шумен. С изплатените средства са финансирани близо 4 хиляди тона гъби, домати, зеле, карфиол, корнишони, краставици, круши, моркови, нектарини, праскови, чушки, сливи и ябълки.

От ДФЗ припомнят, че двете извънредни схеми подпомагат производители, чиито първоначални заявления са нотифицирани от ЕК, получили са одобрение на намеренията за участие, подали са исканията за прилагане на мерките „изтегляне от пазара" и "небране" в областните дирекции на фонд „Земеделие“, а дейностите по тях са изцяло изпълнени и проверени от Разплащателната агенция.

При прилагането на мярка „изтегляне от пазара“ плодовете и зеленчуците можеха да се даряват на благотворителни организации или фондации, училища, детски градини, детски лагери, лечебни заведения, старчески домове или места за лишаване от свобода. Продукцията можеше да се използва и като храна за животни при прилагането на първата извънредна схема.

Мярката „небране” се прилагаше чрез предварително уведомление към ДФЗ за датата, на която ще бъдат унищожени насажденията в полето.

Междувременно Русия удължи срока на ембаргото до 24 юни 2016 година.

Допълнително днес от ДФЗ са превели 14 млн. лева по Схемата за преразпределително плащане, съобщиха още от Фонда. Средствата са доплащане след отразяване на възраженията по временния слой „Площи, подходящи за подпомагане“ и след разрешаване на спорните случаи на площи, заявени от повече от един кандидат. Окончателната ставка по схемата е 132,90 лева за хектар.

Схемата за преразпределително плащане е нов инструмент за подпомагане на земеделските стопани. При нея се полагат допълнителни средства за първите 30 хектара от стопанството на всеки кандидат по Схемата за единно плащане на площ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:48 | 06.09.22 г.
fallback