fallback

Ефектите от субсидираната с европари заетост са незадоволителни според икономисти

Оперативните програми са допринесли основно за развитие на публичната инфраструктура, твърдят от Института за икономически изследвания

13:59 | 08.06.15 г. 3

Ефектите от финансирането на заетостта с евросредства са незадоволителни – те са краткосрочни и не може да се каже, че е постигнат траен ефект за намаляване на безработицата. Това е един от изводите на анализатори от Института за икономически изследвания към БАН, които представиха днес оценки за приноса на еврофондовете чрез оперативните програми „Развитие на човешките ресурси” (ОПРЧР) и „Конкурентоспособност” за периода 2007-2013 г. Данните са представени и в годишния доклад на Института за развитието на българската икономика.

Като цяло икономистите отчитат, че основният принос на еврофондовете към икономическия растеж идва по линия на инвестициите в публичен капитал – основно транспортна и техническа инфраструктура, пътища и жп линии, пречиствателни станции, социална инфраструктура, енергийна ефективност.

Според данните на Института общо прирастът на БВП с използване на евосредствата през различните години на еврочленството варира от 0,01 през 2007 г. до 0,61 процентни пункта през 2014 г. Тенденцията е - нарастващо влияние на усвояването на фондовете към растежа на страната.

Принос на фондовете към потенциалния растеж, Институт за икономически изследвания:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:28 | 12.09.22 г.
fallback