Европейско финансиране може да бъде ползвано и при действията в областта на превенцията от природни бедствия, съобщи европейският комисар по въпросите на бюджета Кристалина Георгиева, която е на посещение в София.
Пред БНР тя посочи, че с европейските фондове може да бъде финансирана дейност по почистване на речни корита, закупуване на генератори за болниците, създаване на подготвени местни структури и други дейности, които да помогнат в случай на природна стихия.
При бедствия България може да използва още отряди на единната европейска гражданска защита, както и да разчита на Фонда за солидарност, припомни още европейският комисар. Тя присъства на тържественото честване на 20 години от създаването на Националния доверителен екофонд.
"Свършено е много, с немного пари, но с отлична организация", коментира комисарят, цитирана от БТА.
Фондът беше създаден през 1995 година с активното участие на Световната банка и швейцарското правителство, което е и първия му донор в рамките на суаповата сделка „Дълг срещу околна среда“, припомня още информационната агенция.
От създаването си досега Националният фонд работи по изпълнението на четири програми, като реализираните проекти са свързани основно с ограничаване на изменението на климата, опазване на чистотата на въздуха, водата и биологичното разнообразие, както и преодоляването на стари замърсявания.
Този фонд е успешен финансов механизъм за подпомагане на политиките за опазването на околната среда, коментира и ресорният министър Ивелина Василева.
Тя посочи, че чрез него са реализирани енергоспестяващи мерки в 77 публични обекта и така са спестени 442 хил. тона въглероден диоксид. Отстранени са 420 хил. куб. метра отпадъци в 202 населен места и са газифицирани 201 публични сгради.