fallback

ЕК заплаши България със съд в четири области

Страната ни не е приложила изисквания в областта на енергетиката и екологията, както и по отношение на правилата за безопасност на движението по пътищата

14:59 | 26.11.14 г. 1

Европейската комисия изпрати четири мотивирани становища към България след заседанието си, в което бяха разгледани наказателните процедури за ноември.

Това на практика представлява последно предупреждение по открити на по-ранен етап наказателни процедури за забавено прилагане на европейските изисквания.

Едно от изискванията към страната е намаляване на равнището на серен диоксид в околната среда. Останалите становища са свързани с неизпълнение на задълженията на България като член на ЕС в областта на енергийната ефективност и трансграничния обмен на информацията за нарушения на правилата за движение по пътищата.

Комисията отправя и официално искане до България да приеме необходимите правила за установяване на санкции в случай на нарушение на Регламента за единно европейско небе.

Серният диоксид е замърсител от промишлените инсталации и може да доведе до дихателни проблеми и влошаване на сърдечносъдовите заболявания. Нивата на веществото се следят спрямо изискванията на Директивата за качеството на въздуха.

От ЕК предупреждават, че гражданите в две зони — една в Югозападна и една в Югоизточна България, са изложени на прекомерни концентрации на серен диоксид поне от 2007 година насам. Мерките, взети в югозападната зона, са били достатъчно ефикасни, за да се приведат стойностите в съответствие със законодателството на ЕС през 2013 година, но в югоизточната зона продължават да се наблюдават прекомерни количества замърсители, вредящи на човешкото здраве.

България има срок от два месеца да предприеме действия по казуса, в противен случай страната ни ще бъде изправена пред Съда на ЕС.

ЕК отправи официално искане към България и за пълно транспониране на Директивата за енергийната ефективност. Съгласно тази директива държавите от ЕС трябва да постигнат определени икономии на енергия през периода от 1 януари 2014 г. до 31 декември 2020 г. Те трябва да направят това чрез задължителни схеми за енергийна ефективност или други целенасочени политики за насърчаване на енергийната ефективност в домакинствата, промишлеността и транспорта.

Сред останалите изисквания са: енергийни одити на големи компании на всеки четири години, повече права за потребителите по отношение на измерването и таксуването на енергийното им потребление, ежегодно обновяване на поне 3% от сградите на централното правителство и енергийно ефективни обществени поръчки.

От Брюксел очакват от нас доклад за всички предприети от тях мерки за транспониране на директивата.

Третото становище се отнася до изпълнението на задълженията ни по отношение на Директивата за трансграничен обмен на информация за нарушения на правилата за безопасност на движението по пътищата. Освен към България, подобно искане е изпратено още и към Кипър, Люксембург и Словения.

Европейската комисия ни отправи официално искане по отношение на Регламента за единно европейско небе.  С него от авиокомпаниите се изисква да спазват отредените им полетни планове и летищни слотове, а от държавите членки се изисква да определят санкции в случай на нарушение на правилата.

За целта е необходима национална система за санкциониране на злоупотребите с летищни слотове и полетни планове, както и паралелните полетни планове. Тези практики намаляват ефективността на управлението на въздушното движение и влияят неблагоприятно на компаниите (разходи за гориво, закъснения) и на околната среда. Националното законодателство трябваше да бъде въведено до септември 2011 г., но България не го е направила, обясняват от Европейката комисия.

По време на днешното си заседание комисарите приеха 205 решения, сред които 32 мотивирани становища и 6 решения за предявяване на искове пред Съда на ЕС, става ясно още от сайта на комисията.

Заседанието на ЕК беше отложено с ден, тъй като комисарите отидоха в Страсбург за изслушването на председателя на Комисията Жан-Клод Юнкер относно искания вот за недоверие срещу него, поискан от група европейски депутати. Гласуването на вота ще се проведе в четвъртък. 

Междувременно днес по време на заседанието на правителството на Бойко Борисов беше разгледан доклад за изпълнението на ангажиментите на страната ни като член на ЕС.

От всички 328 процедури, които са започнати срещу България след 1 януари 2007 година, закрити са 261. По оставащите все още открити 67 процедури може да се очаква ЕК да вземе решение за закриването на 20 процедури поради изпълнение на ангажиментите на България, се посочва в доклада, цитиран от правителствената пресслужба. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:13 | 11.09.22 г.
fallback