fallback

ДФ "Земеделие" отваря втора схема за компенсации от руското ембарго

Мярката за България е насочена към субсидираното изтегляне на продукти от пазара и даряването им за различни институции

15:21 | 24.10.14 г.

Започва втора схема за подпомагане на производителите, засегнати от забраната за внос на селскостопански продукти от Европейския съюз (ЕС) в Русия, съобщиха от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ). Мярката е в допълнение на първата схема, която се изчерпа за броени дни. Целта й е да се възстанови трайно баланса на пазара на плодове и зеленчуци в общността, обясняват от Фонда.

От новата схема България ще получи средства по мярката „Изтегляне на продуктите от пазара за безплатно разпространение“. Исканията за прилагането й ще се подават в областните дирекции на ДФЗ. В документите трябва да се посочи вида и количествата на изтегляните от пазара продукти, идентификация и размер на площите, на които са произведени.

Описват се също мястото и датата, на които ще бъде извършено претеглянето. Важно тази дата да бъде до 31 декември 2014 г. В документите се записват и организациите, на които ще бъде предоставена продукцията.

Плодовете и зеленчуците по новата мярка „изтегляне на продуктите от пазара” могат да се даряват на благотворителни организации или фондации, училища, детски градини, детски лагери, лечебни заведения, старчески домове или места за лишаване от свобода. Отпада възможността продукцията да се използва като храна за животни.

За улеснение на производителите, даряващи големи количества продукция, Българската хранителна банка има възможност да приема бързоразвалящи се продукти, допълват още от ДФЗ.

Субсидиите и по новата схема ще бъдат изплатени до 30 юни 2015 година.

Припомняме, че Европейската комисия въведе схема за компенсиране на земеделските стопани заради наложеното от Русия ембарго на храни от ЕС. Средствата в нея обаче бяха изчерпани далеч преди крайния срок за действие на програмата – ноември 2014 година.

При създаването на втората схема по-прецизно бяха изготвени условията за участие в програмата.

По новите критерии производителите от 12 държави ще бъдат подпомогнати с конкретни количества продукти, определяни на базата на износа на Русия за последните три години в периода 1 август – 31 декември. За първи път по схемата средства получават и производители на цитрусови плодове – портокали, мандарини и клементини (хибрид между мандарина и сорт дребен портокал).

На останалите 16 държави членки, сред които попада и България, Европейската комисия предоставя възможност да приложат предвидените мерки за количества до 3 хил. тона.

Подпомагане ще получат още производители на домати, моркови, пипер, краставици, зеле, карфиол, гъби, ябълки, круши, десертно грозде, меки плодове, киви и цитрусови плодове.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:39 | 12.09.22 г.
fallback