Към момента над 2,2 милиарда лева са изплатени към крайните бенефициенти по ОП „Транспорт“ за развитието на транспортната инфраструктура, отчете Петър Киров, заместник-министър на транспорта по време на срещата „Правителство-бизнес. Рестарт на икономиката“.
Той посочи кои ще са основните приоритети в програмата в новия програмен период 2014-2020 г.
„Въпреки че приоритет остават инвестициите в жп инфраструктурата, са необходими и такива в пътната инфраструктура, за да бъде адекватна за нуждите на страната“, посочи Киров.
Основна цел на министерството на транспорта чрез оперативната програма ще бъде ребалансиране на инвестициите в Северна и Южна България. „Досега те бяха насочени към южната част на страната“, коментира заместник-министърът.
Като уточни, че развитата железница е предпоставка за реиндустриализацията, Киров посочи като приоритет рехабилитацията на жп връзката Русе-Варна, развитието на интермодалните терминали, както и третият лъч на столичното метро.
Ще се работи и за модернизиране на линията Пловдив - Бургас, както и от София за сръбската граница. Киров заяви, че финансирането ще е по Кохезионния фонд и по Механизма за свързаност на Европа.
За инвестициите в Северна България важна е модернизацията на жп линията Русе - Варна и връзката Карнобат -Синдел.
По отношение на пътната инфраструктура – приключва проектът за скоростен път Видин - Монтана, на финала е и Лот 3 на магистрала Струма, каза заместник-министърът.
Трябва обаче да се търсят допълнителни възможности за финансиране включително и от националния бюджет, коментира Киров. Той разчита на съпътстващо финансиране за реализиране на амбициозните пътни проекти.
Какво се случва на срещата между правителството и бизнеса можете да проследите тук