В момента са блокирани всякакви плащани на Европейската комисия към всички бенефициенти в България, не само по ОП „Околна среда“. „В момента нито едно евро не постъпва от Европейската комисия към България“, коментира пред БНР зам.-изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Емил Савов.
Той се надява този проблем да бъде преодолян до януари. Има обещание общините да получават средства от държавния бюджет в замяна на европейското финансиране, докато средствата бъдат възстановени от ЕК.
„Общините, които изработват проекти, обаче имат проблеми както със своите изпълнители, така и с кредитните институции, чиито ресурс ползват, за да се разплащат“, допълни още той.
За Савов що се отнася до ОП „Околна среда“ по-добър вариант е финансова санкция за цялата програма. Той обясни, че в противен случай ще бъдe проверен всеки един общински проект, получил финансиране по програмата. Те са към 400.
„Като знаем как работи системата, аз не го виждам за по-малко от шест месеца да излезе с някакъв резултат, като дотогава всичко ще бъде спряно – мисля, че никой в държавата не го иска“, категоричен беше Савов.
Малко по-късно по време на отчета на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) Искра Михайлова коментира, че очаква проверките по тази оперативна програма да свършат до февруари 2014 година и плащанията да бъдат възстановени до март.
"Имаме консултации с одит на средствата от Европейския съюз, в резултат на които ние тръгваме към проверка на всички обществени поръчки 2010-2011 година. Вариантът с вадене на извадка отпада", заяви тя. Проверката ще обхване обществените поръчки на стойност над 50 хил. лева.
Финансова корекция по цялата програма ще ни коства процент от цялата сума, но той тепърва ще бъде определян. Припомняме, че преди дни депутатът Младен Червеняков по време на дискусия за европейските фондове изчисли, че обща санкция ще ни струва до 360 млн. евро.
Общините имат три дни да подпишат договори по Програмата за развитие на селските региони (ПРСР), коментира още Емил Савов. Това не е лесна процедура, защото трябва да бъде свикано заседание на Общинските съвети, които да дадат гаранция по аванса. Това не е проблем за общините, защото те са най-заинтересовани от получаването на европейското финансиране.