Правителството одобри наддоговаряне на средствата по пет оперативни програми - „Регионално развитие”, „Техническа помощ”, „Развитие на човешките ресурси”, „Административен капацитет” и „Конкурентоспособност”. Това ще позволи договорите с бенефициенти да се сключват в размер до 10 на сто над определения бюджет по съответната програма.
Припомняме, че подобна идея беше лансирана от президента Росен Плевнелиев. Според него по този начин ще бъде преодолян проблемът с недоброто усвояване на средствата от европейските програми. По време на форум през пролетта Плевнелиев обясни, че например се случва в процеса на изпълнение на договорите от бенефициентите да бъдат намалени необходимите за проекта средства, които се връщат обратно. При липсата на готов проект, който да поеме тези пари, те остават неусвоени и се връщат на ЕК в края на бюджетния период.
Наддоговарянето на средствата от оперативната програма ще помогне повече проекти да получат европейско финансиране и ще се повиши усвояемостта на средствата. Именно с тази цел е и днешното решение на Министерския съвет и е в изпълнение на основния приоритет на правителството през тази година – минимализиране на риска от загуба на средства от Кохезионния и структурните фондове на Европейския съюз по правилото N+2/N+3 до края на периода 2007-2013 г.
Що се отнася до новия програмен период на днешното заседание на правителството е бил приет и проект за Споразумението за партньорство с ЕС за следващия програмен период, съобщи вицепремиерът Зинаида Златанова, цитирана от Dnes.bg.
Основните подобрения спрямо варианта от април, който получи критики от Брюксел, са във връзка с развитието на селските райони, земеделието, рибарството и аквакултурите, околната среда, енергийната ефективност и др. Ключов приоритет, на който се акцентира в новата версия, е електронното управление.
Сериозен акцент е поставен и на образованието като ключов фактор за растеж. Преди броени дни стана ясно, че обсъждането на новата оперативна програма за образование и наука още не е започнало. Образователният министър Анелия Клисарова обясни, че на 23 август ще има среща на високо ниво в Брюксел по темата.
След правителственото заседание министърът уточни, че за новата програма ще отговаря неин заместник, който ще бъде назначен до дни. „Мисля, че е опитен човек, който ще се справи, много ще помогне и ще повиши капацитета на министерството за работа в оперативната програма“, коментира тя без да даде повече подробности за новия заместник министър в образователното ведомство.
Разпределението на средствата по оперативни програми не е окончателно и също подлежи на преговори. Общо средствата за разпределяне са близо 6 млрд. евро от структурните и кохезионите фондове. В тях не се включват средствата за техническа помощ и задължителният резерв от 7%.
Земеделският министър Димитър Греков отчете неинформираност на голяма част от бенефициентите за възможностите по Програмата за развитие на селските райони. Хората буквално чукат на отворена врата, заяви Греков, който обеща „нашите специалисти да достигнат до последния производител в дадено населено място“.