На шестата година от действието на европейската програма „Развитието на конкурентоспособността на българската икономика”, малкият и среден бизнес най-после получи надежда, че европейското финансиране ще стане лесно достъпно за фирмите и че в условията на криза индустрията може да разчита на тази подкрепа.
Блокиралата административна машина, която принуждаваше стотици предприемачи да чакат одобрение за проектите си с месеци, дори години, постепенно влиза в ритъм.
И само два месеца след като министерството на икономиката намали наполовина процедурите по одобрението на проектите, в един ден вчера бяха подписани 121 договора за десетки милиони лева по схемата за технологично обновяване на малките и средните предприятия.
Така общият ресурс от 145 млн. евро, заделен да се усвои за модернизация до 2013 г., има шанс да се използва по предназначение, което е и основната цел европейските фондове.
По тази схема до този момент са одобрени 204 проекта с обща стойност на заявената безвъзмездна помощ за над 144,4 млн. лв.
Освен за инвестиции в машини и нови технологии субсидиите се отпускат още за консултации и професионални съвети, свързани с нприлагането на новите технологии, продуктите или търсените услуги.
Според експерти от министерството при добро взаимоодействие с кандидатите има шанс средствата за модернизация да бъдат договорени в оставащата година и половина до изтичането на първия програмен период, така че остатъчният бюджет от още 145 млн. лв. да се влее в реалната икономика.
Как бизнесът оценява работата на министерството на икономиката и по какъв начин вече одобрената европейска помощ ще даде тласък в развитието на бизнес стратегиите на фирмите – с тези въпроси се обърнахме към двама от предприемачите, чиито инвестиционни проекти са одобрени и вече могат да бъдат изпълнявани.