Силно замърсеният въздух и нерегламентираните сметища са най-големите екологични проблеми за България, сочи изследване на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД, направено по поръчка на Министерство на околната среда.
Почти 64% от запитаните смятат, че най-острият екологичен проблем за страната е запрашеността на въздуха, като основните замърсители според анализите са автомобилите и използването на твърдо гориво за отопление през зимата. За 54% от запитаните нерегламентираните сметища остават голям проблем.
Анкетата е направена сред хиляда българи, като целта на проучването е да се види доколко екологичните проблеми засягат хората и какви мерки трябва да се предприеме и от администрацията, за да бъде повишена обществената нетърпимост срещу замърсяването.
Като припомни приложените от министерството на околната среда мерки за ограничаване на вредните емисии в тежката промишленост и топлоцентралите, екоминистър Нона Караджова съобщи, че заедно с общините ще предприемат нови действия срещу запрашеността в големите градове.
Известно е, че България заедно с още 21 европейски държави са заплашени от санкции, защото не могат да покрият евроизискванията за намаляване на запрашеността в големите градове. Екоминистерството изиска от българските общински власти да разработят програми за справяне с този проблем, които включват редица мерки, насочени срещу ограничаване на вредните емисии.
"За еврофинансирането през следващия програмен период България си поставя като приоритет да инвестира в екологичен градски транспорт, затова призоваваме общините още от сега да подготвят проекти за обновяване на тролейбусния и трамвайния си транспорт", посочи още Караджова.
От ековедомството ще предложат на министерството на регионалното развитие при одобрението на общински проекти за ремонт на улици строителите да бъдат задължени да прокарват и велоалеи. Това задължение ще се прилага вероятно след 2014 г. и ще важи само за големите градове.
Ефективен метод за намаляване на запрашеността през лятото е и редовното измиване на улиците, затова от ековедомството ще изискат от общините да осигурят средства за подобни дейности. „Заради майските дъждове през тази година запрашеността в София е намаляла три-четири пъти“, посочи Караджова. Според нея това е показател за необходимостта от редовно почистване на улиците през лятото, така че градската среда може да стане поносима за хората.
За да се повиши екологичната култура в страната, екоминистарството замисля съвместен проект с просветното министерство, така че обученията да започнат от ранна детска възраст. Двете ведомства планират широко допитване до обществеността, което ще се проведе в края на септември, за да се реши по какъв начин да се възпитава у децата култура за опазване на природата в страната, посочи още министър Караджова.