Фермерите, които отглеждат дребен рогат добитък, но през миналата година не са получавали безвъзмездна помощ за покупка на фуражи по схемата de minimis, ще разчитат допълнително на 15 хиляди лева на стопанство.
Решението е взето на вчерашното заседание на управителния съвет на фонд „Земеделие“, на което са гласувани нови 5 млн. лв. при отглеждането на овце и кози, за да компенсират поне отчасти разходите на фермерите след поскъпването на горивата.
Преди месец правителството одобри промяна в бюджета на фонда, осигураваща допълнително 25 млн. лв. за обезщетенията в сектора.
Първата помощ от 5 млн. лв. се предоставя на овцевъдите, като средствата са предназначени само за стопанства с над 50 животни. Останалите 20 млн. лв. ще се разпределят поравно между говедовъдните стопанства и птицевъдите, но те ще бъдат предоставени в следващите месеци.
Животновъдите и млекопреработвателите са постигнали компромис и по наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, чиято цел е да бъдат защитени производителите на мляко, съобщи за Investor.bg Пенка Христова, съветник във ведомството.
Собствениците на мандри, които успоредно с млечните продукти произвеждат сирене и кашкавал и на растителна основа, ще продължат да го правят, но при стриктен контрол от ветеринарите, поясни Христова.
Производството на палмови продукти ще става под надзора на инспекторите от агенцията за безопасността на храните, които ще бъдат информирани от бизнеса 24 часа преди пренастройването на мощностите.
Мандрите, които произвеждат растителни продукти, ще получават разрешителни за 10 години, сочат още промените.
С промените в наредбата остава изискването за преетикетиране и не само на българските, но на вносните продукти на растителна основа, така че потребителите да бъдат информирани, че не са млечни, поясни още Христова.