България отново е сред страните с най-слабо усвояване на европейските фондове в ЕС през 2011 г. Това сочи справка, предоставена от Европейската комисия на бюджетната комисия в Европарламента, съобщиха от пресофиса на евродепутата Ивайло Калфин.
София заема предпоследното 26-о място по усвояемост на средствата от Европейския социален фонд и на 25-о място по изразходването на ресурса от Европейския фонд за регионално развитие и от Кохезионния фонд.
Изпълнението на графиците по политиката за сближаване към 1 януари 2012 г. показва влошаване на позициите спрямо предходната година, показва справката.
От Европейския социален фонд, чрез който се финансират програми за заетост и за подобряване на условията на труд, България е получила 19,99% от полагаемите й се за периода 2007-2013 г. 1,19 млрд. евро. Средното изпълнение в ЕС за същия период е 56 на сто. А разликата между първенеца Латвия (63,58%) и последната по усвояемост държава Румъния (18,68%) е трикратно по-голяма (324%).
Справката за усвояването на средствата от Кохезионния фонд и от Европейския фонд за регионално развитие подрежда България на 25-о място с усвоени 24,31%, докато средното изпълнение в ЕС е 25,9%. Зад нас са само Италия (с 19,25%) и Румъния (с 16%), а най-добре работещата се Литва вече е получила 48,1% от парите си. По двата фонда, чийто размер за България е 5,49 млрд. евро, се финансират проекти в помощ на дребния и среден бизнес, за изграждане на инфраструктурата, за създаване на работни места, за транспорт и околната среда. Според Калфин разликата с отчетените от правителство значително по-добри резултати идва от факта, че Европейската комисия признава за усвоени само фактически получените средства, т.е. тези, които са декларирани от правителството, проверени са от нея и са възстановени на България, докато София обявява като такива договорените суми, авансовите плащания, които са под условие, както и парите, разплатени за сметка на националния бюджет.Европейският комисар за бюджета Януш Левандовски, който коментира пред колегите си от еврокомисията бюджета на ЕС за 2014-2020 г., заяви, че България и Прибалтийските държави, за които европейските средства представляват голяма част от брутния им национален доход, трябва да полагат целенасочени усилия за доброто им усвояване, за да ускорят подобряването на благосъстоянието си.