Европейската комисия спря завеждането на съдебно дело по наказателната процедура за неправилно прилагане на европейското законодателство при управлението на отпадъците в София, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Решението на Брюксел е в резултат на постигнатия напредък в подготовката на втория етап на проекта за отпадъците на столицата, както и изпълнението на дейностите, включени в първата фаза, уточняват от ведомството.
При строителството на първия етап ще бъдат изградени депо за неопасни отпадъци, две инсталации за компостиране и ще се подобри съществуващото съоръжение за сепариране на боклука в Суходол.
Изграждането на съоръженията беше одобрено от Брюксел в средата на тази година. Близо месец след това Столична община подписа договор с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) за съфинансиране на строителните работи.
Строителството на депото вече започна, а общината обяви и търга за двете компостиращи инсталации, припомнят от екоминистерството.
До края на октомври в Брюксел ще бъде изпратено проектното предложение за втория етап от проекта, съобщиха още от МОСВ. Втората фаза включва изграждането на завода за механично-биологично третиране.
Според анализа на Европейската инвестиционна банка най-добрият вариант е съоръжението да произвежда RDF гориво, като инсталацията ще струва около 200 млн. лв.
Общата стойност на проекта на Столичната община е 360 млн. лв., която го прави най-големият проект, финансиран по оперативна програма „Околна среда“, посочват от екоминистерството.
Европейската комисия е прекратила и наказателната процедура срещу България във връзка с пропуски и непълноти в докладваните от България данни за емисиите на парникови газове.
Когато Брюксел стартира процедурата, беше отнета и акредитацията на страната за участие в международната търговия с парникови газове. Впоследствие екоминистерството отстрани грешките и непълнотите и Брюксел ни възстанови акредитацията в началото на тази година.