България е против въвеждането на обща основа за облагане с корпоративен данък в Европейския съюз (ЕС). Това бе един от акцентите в доклада на премиера Бойко Борисов за приоритетите на България по време на унгарското председателство на ЕС (януари - юни 2011 г.), който бе представен пред парламента.
Според Борисов въвеждането на консолидирана система за изчисляване на данъчната основа на дружествата ще лиши Евросъюза от конкурентните предимства на разнообразието и така ще се стигне до отлив на чуждестранни инвестиции.
Българското правителство успя да възстанови позицията си на държава членка с фискална стабилност, каквато беше препоръката на ЕК, отбеляза също премиерът. Сред приоритетните въпроси по време на унгарското председателство той отбеляза стратегията на ЕС за Дунавския регион и активната работа на България по този документ.
В дебата за бъдещето на общата селскостопанска политика след 2013 година България отстоява позицията, че директните плащания са задължителен елемент, който трябва да продължи да се прилага, заяви премиерът.
Той каза още, че подкрепяме принципно обвързването на разходите по бюджета на ЕС с целите на Стратегия 2020. В същото време ще поддържаме позицията си, че кохезионната и общата селскостопанска политика трябва да запазят своето място в бюджета на ЕС.
Правилата за прилагането на кохезионната политика на ЕС трябва да бъдат опростени. След 2013 г. тази политика трябва да остане насочена към намаляването на регионалните различия и към подпомагането на най-слабо развитите райони, отбеляза Борисов.
Трябва да продължи опростяването на правилата за прилагането й, допълни премиерът.
По отношение на присъединяването на България към Шенгенското пространство министър-председателят заяви, че след констатацията, че България е изпълнила предварителните условия, ще настояваме за присъединяването ни в най-кратки срокове.
(БТА)