В столицата за еврофондовете отговарят около 1900 души в различни министерства и агенции, възможно е част от тях да бъдат преместени в страната. Това каза пред БНТ министърът по еврофондовете Томислав Дончев.
Това се налага от новия модел за управление на евросредствата, при който се цели децентрализация, тъй като в момента ресурсът е разпилян, а присъствието по места е слабо – трябва някой да следи как се строи и как се изпълняват социални проекти, обясни министърът.
Още не е ясно колко щатни брой ще бъдат разпределени в новите шест звена в районите за планиране на страната. „Дали ще са 40 или 60% не е интересно“, твърди Дончев. Хората в шестте междинни звена трябва да поемат 99% от контактите с тези, които ползват парите, за да не ходят получателите на евросредства постоянно до министерствата в София, допълни Дончев.
Запитан дали експертите ще искат да отидат в друг град извън столицата Дончев обясни, че сигурно ще искат, ако си запазят атрактивните възнаграждения, особено в градове като Варна, Пловдив или Бургас.
След като Еврокомисията разреши на България да ползва консултациите на експерти от Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската инвестиционна банка за усвояването на евросредствата, се очаква най-късно през септември тази година да подпишем меморандуми с банките и да тръгнат тези процеси. Ще ползваме консултантите в секторите пътища, води и железници, обясни Дончев.