Държавен фонд „Земеделие“ е направил строг график за доразглеждане на старите проекти, приети за одобрение през 2009 и 2010 г., съобщи зам. министърът на земеделието Светлана Боянова на семинар по усвояването на средствата от програмата.
За да бъде преодоляно изоставането, са формирани работни групи, които до края на септември се очаква да приключат всичките около 1700 договора на обща стойност 1,460 млрд. лв. Почти пред приключване е одобрението на 258-те проекта от 2009 г. , активно се работи и по останалите 1460 проекта, обясни Боянова.
Най-голямото забавяне се получи при общинските проекти, за които още през 2009 г. се наложиха нормативни промени, свързани с провеждането на обществените поръчки, припомниха от фонда. В резултат на това близо 240 общински проекти за над 756 млн. лв. са на различен етап от изпълнението си, без нито един от тях да е завършен.
Голяма част от тези поректи са авансирани и е започнало изграждането на пътищата, ВиК-инфраструктурата или останалите видове ремонти, свързани с облагородяването на малките села. На този етап не са отчетени и междинни плащания.
Въпреки проблемите интересът към общинските мерки е изключително голям, затова и в седмото изменение (нотификация) на програмата за развитие на селските райони, предложено за одобрение от Европейската комисия, България настоява за прехвърляне на 123 млн. евро от слабоусвояемите мерки.
По-гоямата част от тези средства ще отидат за подобряване на инфраструктурата за напояване, а 61 млн. евро са за подобряване на облика на малките населени места.
Окончателното одобрение на седмата нотификация се очаква най-рано в началото на 2012 г. Пред одобрение от Брюксел е и шестата нотификация, която предвижда значително увеличение на субсидиите, свързани с опазването на околната среда.
До този момент България е договорирала близо 35% от ресурса на програмата за селските райони, предвиден да се използва до края на 2013 г. Изплатените субсидии възлизат на 21% от предвиденото, обясни още зам. министър Боянова.