Държавната администрация върви към постепенна раздяла с някои технически процедури за управление на проектите, финансирани от еврофондовете. Това съобщи министърът по управлението на еврофондовете Томислав Дончев.
Той присъства на събитие, на което бе отчетена кампанията „Създаваме заедно“, която има за цел да информира бенефициентите за това, как да използват европейските средства.
Преди известно време Дончев посочи, че банките могат да поемат част функциите на междинни звена при управление на европроектите. Днес той уточни, че е напълно възможно тези функции да бъдат поети не само от банкови институции, а и от неправителствени организации или фирми.
Частните подизпълнители трябва да бъдат стимулирани финансово за добре свършена работа или да бъдат наказани ако не се справят, посочи министърът.
В държавните институции трябва да остане само процесът на управление на еврофондовете само на макрониво, уточни Томислав Дончев.
Според министъра вероятно ще се направи експеримент как действа новият модел първо с ОП Конкурентоспособност.
Томислав Дончев съобщи още, че следващата година по всички оперативни програми ще бъдат обявени процедури за 5,5 млрд. лв. и ще бъдат разплатени поне 1,5 млрд. лв. Ще бъдат открити 27 областни центъра, които ще запознават обществото с еврофондовете, които имат широк кръг бенефициенти, каквито са например ОП Регионално развитие, ОП Човешки ресурси и ОП Околна среда.
Томислав Дончев посочи още, че 2010 година е била първата, при която капиталовите разходи за инвестиции в републиканския бюджет, които са в размер на 1,1 млрд. лв., са били равни на евросредствата за инвестиции, които също са били 1,1 млрд. лв.
През предходните 2008 и 2009 година средствата в бюджета за инвестиции са надвишавали в пъти европейското финансиране, посочи министърът.
Според проучване на Алфа рисърч, представено на събитието, едва 2% от гражданите са много добре информирани по темата еврофондове. 11% от анкетираните се чувстват по-скоро добре информирани, а 52% се определят като много слабо запознати.