fallback

Технологичният срив носи възможности за привличане на таланти в Big Tech

Много компании съкращават служители, но най-големите играчи ще се възползват от това

22:32 | 30.05.22 г.

Битката за технологични таланти навлиза в нова фаза, а победители вероятно ще са най-големите технологични компании в света, пише Wall Street Journal.

Apple, Amazon, Microsoft, Google и Meta Platforms прекараха години в битка за инженери и други квалифицирани работници помежду си и с останалите играчи на технологичния пазар, включително с множеството стартъпи. Сега, когато технологичната индустрия е засегната от спадащите цени на акциите и по-слабите финансови прогнози, големи и малки компании забавят наемането на кадри и дори уволняват работници. Въпреки тези предизвикателства, гигантите се превръщат в безопасно място за служителите, търсещи спасение от набиращата сили буря.

Тази буря се дължи на няколко неща. На първо място, покачващите се лихвени проценти, които карат инвеститорите да изпадат в паника и да продават дяловете си в технологичните компании на растежа. Подобните разпродажби на пазара на криптовалути също са фактор. Институционалните инвеститори замразяват инвестициите си в рискови стартъпи в по-късен етап на развитие, което кара мнозина да спрат да се опитват да наберат капитал или да приемат по-ниска оценка. Същевременно промените в правилата за поверителност на Apple и предизвикателствата пред световната икономика, предизвикани от блокадите заради Covid-19 в Китай и войната в Украйна, водят до забавяне на ръста на приходите на водещи компании като Meta и Snap. Това допълнително плаши инвеститорите.

Предвид засилването на тези бурни икономически ветрове, големите технологични компании имат редица предимства. Те са натрупали множество пари и използват тези ресурси за привличането на таланти. Това е един от начините, по които планират да се справят с настоящата ситуация. Миналата сряда Wall Street Journal писа, че Apple увеличава заплатите на своите работници и планира повече парични бонуси. Главният изпълнителен директор Сатя Надела обяви, че компанията ще увеличи почти два пъти глобалния си бюджет за повишаване на заплатите спрямо заслугите.

По времето, когато миналата година пазарите достигнаха своя връх, други големи технологични компании обещаха да харчат за таланти по начини, които биха могли да имат значително влияние в сегашната обстановка. През февруари Amazon обяви, че ще удвои горната граница на заплащането на служителите си. А Alphabet в края на миналата година представи програма, която ѝ позволява да раздава бонуси в почти всякакъв размер по почти всякакви причини.

Резултатът от всичко това, както при минали икономически спадове, може да е, че най-големите компании ще излязат от кризата по-силни. И това е така, защото в технологичната, повече от всяка друга индустрия, освен може би развлекателната, най-важен е човешкият капитал – знанията и уменията на работниците, които стоят зад кода и хардуера, върху които стъпва цялата индустрия.

Отслабващият пазар на труда

Последните няколко седмици бяха трудни за служителите на част от технологичните компании - и малки, и големи.

Klarna Bank, която е специализирана в услуги от типа „купи сега, плати по-късно“, наскоро обяви, че ще съкрати 7000 души, или 10% от работната ѝ сила. Това се случи само няколко дни, след като Wall Street Journal писа, че финансираният от SoftBank стартъп търси допълнителен капитал при оценка, която е с една трета по-ниска от тази, която имаше година по-рано. Миналия месец финтех компанията Robinhood Markets каза, че ще съкрати същия дял от своите служители, работещи на пълно работно време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:53 | 14.09.22 г.
fallback