fallback

Шок в Softbank: дясната ръка на Масайоши Сон си тръгва

Основателят на компанията и оперативният директор Марсело Клор не са постигнали споразумение за възнаграждението на мениджъра

17:59 | 28.01.22 г.
Автор - снимка
Създател

Редица големи международни технологични компании, като например Deutsche Telekom, трябва да търсят нови кандидати за член на надзорните си съвети. Марсело Клор, главен оперативен директор на японския технологичен инвеститор Softbank и ръководител на Softbank Group International (SBGI), напуска своя работодател.

Двете страни са решили да се разделят по взаимно съгласие, съобщи Softbank в петък. Наследник на Клор в SBGI, която управлява голяма част от международния бизнес на Softbank, ще бъде настоящият президент Мишел Комбс, предава Bloomberg.

И двете страни изразяват приятелско отношение. „Ще бъда безкрайно благодарен за опита си в Softbank през последните девет години", сподели Клор, който беше един от най-влиятелните инвеститори в света заедно с основателя на Softbank Масайоши Сон. Особено внимание той обръща на Сон, който е бил негов "наставник и приятел". Японецът също е учтив: той благодари на 51-годишния Клор за неговата отдаденост и му пожелава успех в бъдещите му начинания.

Softbank не посочва причина за разделянето. Но според медийни публикации високите изисквания на Клор за възнаграждението му са развалили отношенията с шефа на Softbank. В края на миналата година изтече информация, че главният оперативен директор е поискал плащания в размер на около 2 млрд. долара за работата си през следващите години. Такава сума не се приема добре в страна като Япония, където шефовете на компании рядко печелят повече от един милион евро годишно. И в момента Клор – който спечели 17 млн. долара през миналата година – е един от най-добре платените ръководители в Япония през последните години. Дори в Съединените щати малко ръководители на публично търгувани компании получават над 1 млрд. долара като заплати и награди с акции за една година. През 2020 г. само Александър Карп, главен изпълнителен директор на Palantir, имаше общ пакет за обезщетение от над 1 млрд. долара.

Въпреки хвалебствените слова анализатори заявиха, че съобщението е обезпокоително.

„Това е негативна новина, тъй като оставя впечатлението, че ръководството е объркано и че някои неща не вървят гладко", каза Мио Като, анализатор в LightStream Research в Токио. „Възможно е настоящата икономическа среда, която не позволява на инвестиционната стратегия на SoftBank Group да проработи, да е довела до такива проблеми“.

Акциите на SoftBank поскъпнаха с около 3% по време на сесията в Токио, но са се обезценили с повече от 50% от пика си през миналата година. Спорът за парите не е бил единствената причина за раздялата. Според Bloomberg Клор също така се е застъпвал за отделяне на латиноамериканския инвестиционен фонд, който той ръководи, съобщи Bloomberg News през миналата година. Клор твърди, че отделянето на Latam ще помогне за изграждането на бизнеса и ще създаде стойност за SoftBank, като същевременно ще увеличи собственото му възнаграждение, заявиха тогава запознати с въпроса. 

Сон обаче не е виждал особена полза за акционерите на SoftBank от разделянето и е смятал, че то ще усложни управлението и мениджмънта, твърдят запознати. Латиноамериканската компания не е толкова популярна, колкото огромният Vision Fund на SoftBank, но активите ѝ нараснаха до 8 млрд. долара от стартирането му през март 2019 г.

Някои ръководители на SoftBank са недоволни и от друга доходоносна дейност на Клoр, въпреки че фирмата разреши това: на няколко пъти той е правил лични инвестиции в стартиращи предприятия, които е представял и на SoftBank. Когато по-късно SoftBank инвестира в някои от същите стартиращи предприятия на много по-големи оценки, стойността на личните инвестиции на Клор се е повишила значително, което му генерира печалба за милиони долари - поне на хартия. Според двама от източниците на медията главният финансов директор на фирмата Йошимицу Гото е сред онези, които са се оплакали на Сон по въпроса.

Сон и SoftBank постигнаха редица успехи, включително пазарните дебюти на корейския пионер в електронната търговия Coupang Inc. и американската услуга за доставки DoorDash Inc., които през март повишиха стойността на акциите на SoftBank до над 10 000 йени.

Но през последните месеци компанията на Сон пострада от множество лоши новини, включително от действията на властите на Китай срещу технологичните компании. Най-ценната единична инвестиция на SoftBank, Alibaba Group Holding Ltd., е една от основните цели на антитръстовите мерки на Пекин. SoftBank също така е основен инвеститор в Didi Global Inc., гиганта в областта на превозите на пътници, който заяви, че ще се оттегли от американските борси само пет месеца след първичното си публично предлагане.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:58 | 13.09.22 г.
fallback