Коронавирусната пандемия все още не е приключила, но бумът, който създаде при акциите на компаниите, предлагащи продукти и услуги за ползване у дома, вече отслабва, пише Bloomberg.
Цената на книжата на стрийминг гиганта Netflix и на производителя на спортни уреди Peloton, две от звездите от ерата на блокадите, спадна в четвъртък – поредният знак, че инвеститорите обръщат гръб на т.нар. пандемична търговия. Netflix очаква да привлече 2,5 млн. потребители през текущото тримесечие, което се оказа значително под прогнозите. Междувременно Peloton съкращава разходи, за да се справи със забавянето на търсенето на велоергометри.
Стойността на акциите на Netflix се срина с 20% преди началото на борсовия ден в петък, запазвайки спада, който се наблюдаваше по време на късната търговия в четвъртък. Ако понижението се задържи, това ще е най-големият спад на цената на книжата от близо десетилетие. Преди началото на борсовия ден днес Peloton записа 5% ръст, след като в четвъртък се понижи с 24%.
Двете компании са поредните любимци от 2020 г., които потъват до нива, невиждани от първите дни на избухването на пандемията, когато инвеститорите за първи път заключиха, че блокадите и политиките на Федералния резерв ще доведат до покачване на цената на акциите на компании като Netflix.
Други също страдат. Книжата на Zoom Video Communications, собственикът на едноименния софтуер за видео конференции, се търгуват на най-ниското си ниво от май 2020 г., както се случва и с компанията за електронни подписи DocuSign. И двете акции загубиха повече от половината от пазарната си стойност от рекордните си върхове и спаднаха още след излизането на отчета на Netflix. Etsy, компанията за електронна търговия на ръчно изработени продукти, която се радваше на голямо търсене на маски и други по време на пандемията, сега е с 45% под ноемврийския си борсов връх. Вчера книжата ѝ завършиха сесията на най-ниското си ниво от май.
Традиционни медийни компании, които се позиционират като стрийминг бизнеси, също понесоха удар след края на борсовия ден. Към тях спадат Walt Disney и ViacomCBS.
Всички очакваха компании като Peloton да се сблъскат със забавяне след излизането от пандемията. Но всички се изненадаха от резкия спад. Peloton сви прогнозата си за 2022 г. до 1 млрд. долара приходи, а се твърди, че спира производството на пътеки за бягане и велоергометри, за да се справи с понижението. Късно в сряда компанията отхвърли идеята, че спира работата на фабриките си, за да пести пари, но потвърди, че съкращава работни места и прави промени в производството.
„Мислехме, че ще има по-меко кацане по отношение на търсенето след Covid”, коментира Пол Голдинг, анализатор в Macquarie Capital. „Това донякъде попарва тези надежди“.
Иронията на фаворитите от пандемията, които се сриват сега, е, че заплахата от Covid-19 по никакъв начин не е отшумяла и много места отново налагат мерки като онлайн обучение и блокади. Но възраждането на пандемията, предизвикано от омикрон варианта, дава признаци, че отслабва.
Netflix и Peloton се радваха на затворените вкъщи потребители по време на блокадите. Но това, че трябва да се борят по-усилено за клиенти, не е единственият проблем, тъй като инвеститорите се подготвят за повишаване на лихвите от страна на Федералния резерв.
За разлика от Peloton, чиито акции започнаха леко да поевтиняват в началото на 2021 г., Netflix записа забележително бърз спад. Книжата на стрийминг гиганта се търгуваха на рекорден връх само преди два месеца.
Разбира се, компания като Netflix не се нуждае от пандемия, за да процъфтява в дългосрочен план. Стрийминг услугата отдавна се превърна в добре растящ гигант. Откакто компанията стана публична през май 2002 г., стойността на книжата ѝ е нараснала с повече от 47 000%, а тримесечните ѝ приходи скочиха от 30 млн. долара до над 7,7 млрд. долара.
Въпреки че базираната в Лос Гатос, Калифорния, компания разочарова инвеститорите днес, тя все пак отчете 19% ръст на приходите и печалба от над 5 млрд. долара за 2021 г.
„Двигателят на Netflix още работи – просто с по-бавен темп“, твърди анализаторът от Pivotal Research Group Джеф Влодарчак. „С течение на времето очакваме нормализиране на данните за абонатите и на акциите“.
Парите, които изтичат от акциите, предпочитани по време на пандемията, се насочват към сектори, които пострадаха най-тежко от Covid. Енергийните акции в S&P 500 например записаха 15% ръст тази година – най-доброто представяне сред основните групи в бенчмарка.
Друг въпрос е какво означава това за останалата част на технологичния свят, включително за компаниите, които са по-малко свързани с капризите на пандемията. Те вече са изправени пред забавяне на растежа на печалбата и натиск върху оценките им. Nasdaq 100 Stock Index се понижи с 9% този месец, който има шанс да бъде най-лошият му от 2008 г.
Резултатите на Netflix ще получат повече контекст, когато технологични гиганти като Microsoft и Apple представят своите финансови резултати следващата седмица.
„Пригответе се тези резултати да хвърлят сянка върху останалата част от технологичния сектор“, казва съоснователят на Loup Ventures Джийн Мюнстър. „Докато Apple не се отчете, а Фед не каже какво ще прави, технологичният пазар ще бъде на ръба“.