Предвид забавянето на връщането в офисите заради Covid-19, някои компании обмислят нова възможност: офисите могат да бъдат затворени за близо две години, пише Wall Street Journal.
Това повдига опасения сред директорите, че колкото по-дълго хората стоят у дома, толкова по-трудно и предизвикателно ще бъде след това евентуално да ги върнат в офиса.
Много служители развиха нова рутина по време на пандемията, заменяйки пътуването до работа с упражнения и отделяйки удобно за тях време за концентрирана работа. Дори служителите, които не приемаха добре идеята за работа извън офиса, приеха гъвкавостта и продуктивността на живота у дома през последните 18 месеца, твърдят мнозина. Проучвания пък показаха, че ентусиазмът за работата от дистанция се е увеличил с продължаването на пандемията.
“Ако прекъсването е кратко, хората се връщат към стария начин. Е, не става дума за кратко прекъсване“, твърди главният изпълнителен директор на Intel Пат Гелсингер, чиято компания спечели от бума на работата от вкъщи. Той прогнозира, че хибридната и дистанционната работа ще останат нещо нормално в продължение на месеци и дори години. „Няма връщане назад“, твърди директорът.
На няколко пъти датите за завръщане в офиса бяха отложени. В четвъртък Apple обяви на корпоративните си служители, че планираното връщане към американските офиси ще бъде отложено поне до януари. Компании като Chevron и Wells Fargo & Co. отложиха септемврийското си връщане в офиса, а технологични играчи като Amazon.com и Facebook изместиха този си план за рано следващата година. Lyft твърди, че ще извика работниците обратно в централата си в Сан Франциско през февруари, около 23 месеца, след като компанията за споделно пътуване затвори офисите си.
Prudental Financial отложи отварянето на офисите си от септември най-рано за октомври, въпреки че заместник-председателят на компанията Роб Фалзън заяви, че това може да се промени в зависимост от условията, свързани със здравната криза.
Prudental планира да позволи микс от работа от дистанция и такава на място, след като отвори отново офисите си в Съединените щати. Но колкото по-дълго хората стоят у дома, толкова повече Фалзън се притеснява, че служителите се чувстват откъснати.
„Моето единствено и голямо притеснение е за талантите“, коментира той. „Докато отделните хора се откъсват от организацията от културна гледна точка, за тях става все по-лесно да вземат решение да напуснат и да отидат другаде“, твърди той.
Вече много служители са „бомбардирани“ със съобщения от набиращи персонал и от приятели, които се опитват да ги привлекат другаде, допълва Фалзън. „Когато са на работното си място, смятам, че имат по-голямо усещане за свързване с платформата, с културата на организацията – с колегите, с техните екипи – което ги прави по-малко склонни да напуснат“, коментира той.