Пълните последици от бързите действия на Пекин срещу интернет империята на Джак Ма през последнити дни няма да станат ясни със седмици, но едно е сигурно – славните дни на китайските технологични гиганти приключиха, пише в свой анализ Bloomberg.
Правителството на страната наложи авторитета си над технологичната индустрия в Китай в рамките на няколко дни. С няколко забележителни изявления Пекин наложи рекордна глоба от 2,8 млрд. долара на Alibaba Group Holdings за злоупотреба с пазарна доминация, а след това разпоредиха, че е нужно сериозно преструктуриране на Ant Group. Във вторник регулаторите свикаха 34 от най-големите компании в страната – от Tencent Holdings до собственика на TikTok (ByteDance), за да ги предупредят, че „червената линия на закона не трябва да бъде докосвана“.
Неизреченото послание към Ма и неговата кохорта беше, че десетилетието на неограничен растеж, което създаде играчи от ранга на Facebook и Google, вече е приключило. Отминаха дните, когато гиганти като Alibaba, Ant или Tencent можеха да навлизат във всякакви бизнеси, възползвайки се от финансовата си мощ и купищата данни.
„Предвид правилата за Ant и глобата от 2,8 млрд. долара за Alibaba, златните дни за големите китайски фирми вече ги няма“, коментира Марк Танер, основател на базираната в Шанхай China Skinny. „Дори и тези, които не са таргетирани със същата сила, ще ограничат стратегиите си за експанзия и ще адаптират много елементи от бизнеса си към новата среда“, посочва той.
Вероятно технологичните компании ще действат много по-предпазливо към придобиванията например и ще търсят одобрението на Пекин. Ant в частност ще трябва да намери начин да отдели най-голямата в Китай услуга за разплащания от бизнеса си с потребителско кредитиране.
Дори компаниите, на които регулаторите не са обръщали особено внимание до този момент, като Tencent или Meituan и Pinduoduo, вероятно ще имат по-малко възможности за растеж.
Достигането на този преломен момент отне години. В началото на последното десетилетие предприемачи визионери като Джак Ма и съоснователя на Tencent Пони Ма създадоха империи за милиарди долари, като развиха различни бизнеси – от търговия на дребно до комуникации. Те започнаха да обслужват стотици милиони китайци и служеха като модели на подражание за все по-заможното младо поколение. Но огромните възможности, съчетани с години на свръхрастеж, насърчиха и мисленето, че победителят взима всичко, който не се хареса на Комунистическата партия.
Регулаторите се притесниха, че играчи като Alibaba и Tencent агресивно защитават и разширяват бизнеса си, използвайки данни, за да изтласкват встрани конкуренцията или принуждавайки търговци и създатели на съдържание да сключват ексклузивни споразумения. Нарастващото им влияние върху всеки аспект от живота на китайците ставаше все по-очевидно, тъй като те се превърнаха в канали, чрез които голяма част от населението на страната купува и плаща за различни неща, предавайки огромни масиви от данни за навиците на харчене. Основните облагодетелствани се оказаха Alibaba и Tencent, които се превърнаха в най-големите играчи в индустрията и инвестираха милиарди долари в стотици стартиращи компании.
Всичко това приключи, когато през 2020 г., преди очакваното първично публично предлагане на Ant за 35 млрд. долара, Джак Ма отправи критики към регулаторите и „старчетата“ от влиятелната банкова индустрия.
Безпрецедентната поредица от регулаторни действия след това показа как Пекин възнамерява да обуздае своите интернет и финтех гиганти чрез мащабна кампания, която изтри близо 200 млрд. долара от пазарната капитализация на Alibaba от октомври насам. Бързата капитулация на гиганта в онлайн търговията след четиримесечните разследвания на властите подчертават неговата уязвимост от по-нататъшни действия от страна на Пекин.
Китайски гиганти – от Tencent до Meituan, са следващите, тъй като те са доминиращи играчи в своите области. Регулаторите могат да се фокусират върху практиката на принудителни ексклузивни споразумения на Meituan, особено при експанзията ѝ в процъфтяващи области като електронната търговия. Същевременно могат да разследват и доминиращите гейминг услуги на Tencent и дали нейната чат услуга WeChat не ограничава конкуренцията, твърдят анализаторите на Credit Suisse Кенет Фонг и Ашли Сю.
„Дните на безразсъдна експанзия и луд растеж приключиха завинаги, а оттук нататък развитието на тези фирми вероятно ще бъде поставено под строг държавен контрол. Това се очаква в обозримо бъдеще“, посочва Шен Мън, директор на базираната в Пекин бутикова инвестиционна банка Chanson & Co. По думите му компаниите ще трябва да се изправят пред една нова реалност, в която ще е необходимо да намалят влиянието си в различните отрасли. Случилото се с Ant и Alibaba ще послужи като пример за други компании, които ще се насочат към преструктуриране.