fallback

След експлозията на Тръмп-интернета – има ли нужда от нови правила?

Twitter и Facebook трябва последователно да прилагат своите правила - срещу всички и навсякъде по света

18:40 | 12.01.21 г. 39
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В продължение на години @Realdonaldtrump управляваше интернета – поне в САЩ. Американският президент използваше профила си в Twitter, за да уволнява министри, да тормози шефове на компании и да подхранва най-низките инстинкти на своите фенове. Трябваше да се стигне до насилственото нахлуване в сградата на Конгреса и пет смъртни случая, за да може мнозина да разберат, че тролските армии на Тръмп са изключително реални. Но и за да се срине интернет властта на президента - като рухнала кула от играта „Дженга“.

Първо Facebook и Twitter блокираха временно акаунтите на Тръмп. Тогава Apple заплаши десния алтернативен на Twitter Parler, че ще бъде изгонен от App Store, ако не модерира призивите за насилие от феновете на Тръмп. През уикенда Apple блокира приложението, а конкурентът Google също премахна Parler от магазина си.

Amazon също реагира през уикенда и обяви, че от понеделник вече няма да предоставя своите сървърни капацитети за уеб хост на услугата.

Но най-големият удар беше перманентното прогонване на Тръмп от Twitter - някога той изгради политическата си марка на платформата като предприемач в сферата на недвижимите имоти. Вероятно никога Доналд Тръмп нямаше да стане президент без акаунта си @realdonaldtrump.

Мнозина може да се сдържат с аплодисментите за Twitter. Решението за прилагане на собствените си правила срещу „прокламирането на насилие“ в момента не е много последователно. В крайна сметка и преди Тръмп бе управлявал атаката срещу американския парламент в Twitter, така че отдавна имаше причина за намеса.

Има още една причина, поради която Facebook и Twitter сега предприемат действия: и двете компании, които отдавна са остро критикувани, знаят много добре коя партия ще заеме постовете в министерства и от коя партия ще са председателите на водещите комисии, ще гласува за нови закони за поверителност и ще вика изпълнителните директори пред Конгреса - демократите.

Независимо от това изхвърлянето на Тръмп е абсолютно правилно. Фактът, че платформите - от App Store до Twitter, от Reddit до Discord, действат синхорнно, дори дава надежда, че „Make America Great Again“, накратко MAGA и QAnon тълпата, няма да намери толкова бързо нов дом, където oа продължат да се размножават и да заразява със своята дясна конспиративна мания още повече хора. Вярно е, че най-радикалните от тях ще използват интернет форуми, които не се нуждаят от приложение, или Telegram, приложението за съобщения, популярно сред вярващите в конспирации.

Но колкото по-силно се преследват чак до задънените дупки на интернет конспиративни движения като QAnon и техните приятели, толкова по-малко хора ще се поддадат на техния конспиративен култ. Доскоро алгоритъмът на YouTube или тенденциите в Twitter представяха това съдържание на обикновените хора. По този начин те ги завличаха в спирала от объркани теории, които им вкараха в главата например теорията, че в Капитолия върлуват детеубийци вместо законно избрани политици.

Платформите осъществяваха допълнителното разпространение на тези култове и им даваха своя дял от приходите от реклама. Бъдещият интернет на Тръмп между уебсайта „8kun“ и месинджър услугата Telegram, от друга страна, може да бъде подобен на Darknet - ако го търсите, ще го намерите. Но повечето вероятно няма да го  потърсят. С изключение на агенциите за сигурност, които трябваше да наблюдават паралелния свят на армията на Тръмп много преди атаката на Капитолия, подобно на вътрешна терористична мрежа.

Уникално в исторически план е, че най-големите световни интернет компании в съгласувани действия грабнаха мегафона от ръцете на най-могъщия човек в света. Но всичко това доказва и колко важна е дискусията за това къде свършва силата на големите технологични компании.

Но може да се остави и за друг ден. Тръмп отприщи гнева и възбуди страстите у насилниците срещу политическите си опоненти и се опита да използва физическо насилие, за да премахне разделението на властите. Той сам се лиши от правото си да говори с милиони с помощта на Twitter.

Сега Twitter и Facebook трябва да започнат да прилагат правилата си последователно и навсякъде. Свободата на изразяване, с която досега те оправдаваха своите разпуснати отношения с Тръмп, със сигурност може да бъде водещ принцип.

Буйна тълпа, като тролската армия на Тръмп, обаче няма мнение, тя прогонва други мнения и се опитва да ги заглуши. Извън САЩ това е още по-вярно: Когато в социалните медии в Мианмар и Шри Ланка бяха организирани геноциди, Twitter и Facebook реагираха първо с незаинтересованост, а след това - твърде късно.

Социална мрежа, която иска да популяризира здравословния дебат по целия свят, трябва да се гордее, че не предлага „дом“ на онези, които са насилници (във всеки един смисъл на думата). За целта Twitter и Facebook сега трябва последователно да прилагат своите правила - срещу всички и навсякъде по света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:01 | 13.09.22 г.
fallback