fallback

Как коронавирусът промени научната работа в света?

Някога пазещите тайните си една от друга лаборатории днес работят заедно

18:33 | 01.04.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Използвайки драматични мемета и военна терминология, администрацията на Доналд Тръмп и колегите ѝ от Китай обявиха изследванията, свързани с коронавируса, за национални императиви, което предизвика коментари за биотехнологична битка.

Учените по света в по-голямата си степен го приеха с досада, пише New York Times.

„Абсолютно нелепо“, коментира Джонатан Хини, учен от Cambridge University, който работи по ваксина за коронавируса.

„Това не е начинът, по който се случват нещата“, твърди Адриан Хил, ръководител на Jenner Institute в Оксфорд, един от най-големите институти за разработка на ваксини в рамките на академична институция.

Докато политическите лидери затварят границите, учените разбиват своите, създавайки глобално сътрудничество, каквото историята досега не познава. По думите на учените никога до този момент толкова много експерти от толкова много държави не са се фокусирали едновременно в един въпрос и с такава спешно. Почти всички останали изследвания са спрели.

Обичайни императиви като академичните кредити сега са оставени настрана. Онлайн хранилища пък правят проучванията достъпни месеци преди да се появят в официалните журнали. Учените са идентифицирали и са споделили стотици последователности на генома. Над 200 клинични проучвания са започнати, което обединява болници и лаборатории по целия свят.

„Никога не чувам учени – истински, качествени учени, да говорят от гледна точка на националността“, коментира доктор Франческо Пероне, който ръководи клиничните тестове, свързани с коронавируса, в Италия. „Моята страна, твоята страна. Моят език, твоят език. Моето географско положение, твоето географско положение. Това е нещо, което е наистина далеч от истинските учени на най-високо ниво“, посочва той.

В една скорошна сутрин учени от Университета на Питсбърг установиха, че порче, изложено на частици Covid-19, е развило висока температура. Това е потенциален напредък в изпитването на ваксините при животни. При обикновени обстоятелства те биха започнали работа по статия за академично издание.

„Но знаете ли какво? Ще има достатъчно време за публикуване на документите“, посочва Пол Дюпре, вирусолог, който води разработките на ваксина в университета. По думите му в рамките на два часа той е споделил откритието с учени по целия свят по време на конферентен разговор, воден от Световната здравна организация.

„Това е страхотно, нали? Махате глупостите и ставата част от една глобална компания“, коментира още той.

За Тръмп, известен с думите „Америка на първо място“, доктор Дюпре и други американски учени представляват най-голямата надежда на света за ваксина. „Америка ще го направи“, обяви предизентът.

Но поставянето на напис „Произведено в САЩ“ на научнo изследване става сложно.

Лабораторията на доктор Дюпре в Питсбърг работи с Pasteur Institute в Париж и с австрийската компания за лекарства Themis Bioscience. Консорциумът е получил финансиране от Коалиция за иновации за подготовка за епидемии, базирана в Норвегия организация, фондацията на Бил и Мелинда Гейтс и група от правителства. Освен това води преговори със Serum Institute of India, един от най-големите производители на ваксини в света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:04 | 14.09.22 г.
fallback