fallback

IoT може да добавя по 15,2 млрд. долара годишно към икономиката ни до 2030 г.

Изкуственият интелект и роботика, използващи 5G в България, биха могли да допринесат с близо 12 млрд. долара до края на 20-те години на века

17:23 | 31.01.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Мобилната свързаност е от изключително значение както за потребителите, така и за бизнеса. 5G или следващото поколение мобилни мрежи се очаква да стартира в България през 2020 година, а технологията обещава по-добро потребителско преживяване и бизнес приложения чрез по-бързи скорости и по-голяма надеждност на връзката.

 5G постигна сериозен напредък спрямо предишното поколение мрежи по отношение на по-малкото време закъснение (латентност) – времето, което е нужно на сигнала да пътува по мрежата. Тази характеристика дава възможност за по-широко приложение на мобилната свързаност в индустрии като автоматизацията, индустриални роботи и „Интернет на нещата“ (IoT).

В България първа започна тестовете на 5G А1 през юли 2019 година. Компанията е част от международна група, а подразделението на А1 в Австрия стартира своята 5G мрежа и преди дни започна да предлага 5G устройства и абонаментни планове за клиентите си. Мрежата от пето поколение на А1 в Австрия започна работа с 350 базови станции, които се разпростират на територията на 129 общини в алпийската страна. Плановете на компанията предвиждат техният брой да нараства почти всекидневно.

До края на 2019 година и останалите два телекома в България проведоха своите 5G тестове и изявиха ясно намерение да стартират 5G веднага след получаването на постоянни честоти от Комисията за регулиране на съобщенията.

Изглежда 5G ще дойде по-скоро отколкото всички си мислехме. Дигитална трансформация от подобен мащаб съдържа много обещания за икономически ползи чрез развитие на множество сектори и създаването на изцяло нови.

На какво ще повлияе 5G?

Според доклад на УНСС „5G и влиянието му върху българската икономика“, 5G е технологията, която ще промени начина, по който оперират цели индустрии. Основното предизвикателство днес е приемането на 5G не само от крайните потребители, но и от бизнеса, за който позитивната промяна, която носи тази нова технология, ще бъде най-осезаема.

Какви ще са инвестициите в 5G?

Често обсъждана тема е какво ще е необходимо за постигането на тези цели. Според анализ на Европейската комисия, общите разходи за внедряване на 5G в държавите-членки на Европейския съюз ще бъдат приблизително 56 милиарда евро през 2020 г.

 Финансовата инвестиция за изграждане на 5G мрежа в страната ще бъде сериозна. Това се дължи на изискванията на технологията и необходимостта от по-наситено покритие с базови станции от досегашното, заради по-високите скорости и честотни зависимости. От А1 заявяват, че от пускането на 4G мрежата досега компанията е инвестирала близо 200 милиона лева в подобряването й, и продължава да влага доста средства и в развитие на покритието и услугите за Интернета на нещата. Плановете са темповете на инвестиции да не се променят, а когато дойде време за 5G, необходимите инвестиции се очаква да бъдат още по-големи.

А какви резултати се очакват?

Внушителната сума на тези инвестиции ще окаже мултиплициращ ефект върху икономиката на ЕС. Очакванията са 5G да генерира ползи в размер на 113 милиарда евро годишно до 2025 г. и да спомогне за създаването на 2,3 милиона работни места в държавите-членки на Общността.

Обещаващите икономически прогнози се подкрепят и от изследванията по темата на глобалната консултантска компания McKinsey, според които, преодоляването на дигиталното изоставане от Западна и Северна Европа може да увеличи с до 8 млрд. евро БВП на България до 2025 г.

Докладът, озаглавен "Възходът на дигиталните конкуренти: Как дигитализацията може да се превърне в следващия двигател на икономическия растеж в Централна и Източна Европа", измерва размера и темпа на растеж на дигиталните икономики на регионално ниво в десет държави: България, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия и Словения, Унгария, Хърватия, Чехия.

За сравнение, според проучване на консултантската компания Arthur D. Little, в Австрия, където А1 e сред водещите компании, които работят по въвеждането на технологията и в края на януари стартира своята мрежа, 5G ще доведе до годишен ръст на БВП от около 4 милиарда евро. Внедряването на петото поколение мобилни мрежи ще се отрази и на пазара на труда в Австрия, като допринесе за създаването на около 35 000 нови работни места до 2030 г. Това ще се постигне чрез модернизирането на региони, които имат по-слабо развита инфраструктура, и чрез значително подобряване на средата за научно-развойна дейност, новосъздадени предприятия и преки чуждестранни инвестиции.

Като част от дигитализацията на икономиката у нас, това ще доведе до много ползи. От анализа на McKinsey става ясно също, че при оптимистичен вариант на прогноза за България, дигитализацията може да добавя по един процентен пункт годишно допълнителен ръст на БВП до 2025 г. Това се очаква да доведе до ръст на дела на българската дигитална икономика от сегашните 5,2% до 16% от БВП през 2025 г. 

В края на следващото десетилетие в България приносът на Интернет на нещата към БВП може да достигне до 15,2 млрд. долара годишно при оптимистичен сценарий. За целта, обаче, трябва да се реализират всички елементи на тази индустрия - от умни автомобили и умни уреди, до цели умни градове и мрежи. Същевременно, изкуственият интелект и роботика, използващи 5G в България, биха могли да допринесат с близо 12 млрд. долара до края на 20-те години на века. Това би било възможно, ако бъдат приложени във всички възможни отрасли на родното стопанство, включително здравеопазване, земеделие и други, при оптимистичен сценарий. Използването на 5G технологията в електронната търговия в България се очаква да има годишен принос от около 2 млрд. долара в края на 2020те години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:26 | 14.09.22 г.
fallback