Apple плати близо 200 млн. долара за стартъп за изкуствен интелект. Това е едно от най-големите придобивания на производителя на iPhone в опит да навакса изоставането си в ключови технологии, пише Financial Times.
Офертата на компанията към базираната в Сиатъл Xnor е надминала тези на други технологични гиганти, в това число на Microsoft, Amazon и Intel, твърдят двама източници, запознати със сделката.
2-годишният стартъп е специализиран в сложни модели за машинно обучение за широк спектър от устройства – от смартфони до умни джади за дома и дори коли. Те оперират благодарение на облачни услуги и в момента са свързани с по-голямата част от изкуствения интелект.
Ползването на машинно обучение на самото устройство вместо в облака се превърна в един от най-важните технологични фронтове в разпространението на изкуствения интелект. В случая на Apple по-добрият изкуствен интелект на устройството ще позволи на потребителите ѝ да държат пълен контрол над личните си данни, твърди източник, запознат с технологията на Xnor. Това се превърна във важна част от маркетинговите усилия на компанията, докато тя се опитва да се разграничи от Google и Facebook.
Освен това технологиите намаляват търсенето на мрежите, причинено от изкуствения интелект, а това означава, че критични приложения могат да продължат да работят, дори когато загубят връзка с облака. Това е важно, особено в случая с автономните коли.
Xnor е създала начин да ползва своите модели за машинно обучение, без да се изискват компютърни ресурси и мощност, която обичайно е нужна за работа, свързана с толкова много данни. Google работи по сходен проект, наречен Coral.
Технологията на Xnor за начало е ползвана в „умни“ камери за наблюдение, които включват функция за разпознаване, като засичат когато виждат човек и могат да изпращат известия. Други приложения, които са в процес на разработка, включват следене на щандовете в магазините на дребно, което може да е от полза за управлението на инвентара.
Гласовият асистент Siri на Apple е базиран на едно от първите придобивания на компанията в сферата на изкуствения интелект, макар че изостава спрямо конкурентните предложения на Google и Amazon.
Apple придоби редица малки компании за изкуствен интелект, откакто нае Джон Джанандреа, бивш ръководител по проучванията и изкуствения интелект в Google. Сред придобиванията попада и това на стартъпа за автономно шофиране Drive.ai.
Най-новата сделка беше сключена в момент, в който регулаторите са все по-притеснени за способността на най-големите технологични компании да използват огромните си капитали, за да доминират следващите ключови технологии. Въпреки това повечето придобивания в сферата на изкуствения интелект от страна на Apple и други са прекалено малки, за да привличат внимание.
Покупката на Xnor засилва нарастващото присъствие на Apple в Сиатъл, който се превръща във все по-важен център, както в сферата на проучванията, така и в приложенията на изкуствения интелект, отчасти благодарение на Amazon и Microsoft.
Преди три години Apple плати около 200 млн. долара за друга компания за изкуствен интелект, базирана в града – Turi. След това този бизнес се превърна в основата на присъствието на Apple в града.