fallback

Amazon отправи предизвикателство на FedEx и UPS

Когато става въпрос за доставки доскорошният клиент онмер едно се превърна в основен конкурент

18:36 | 29.08.19 г. 1

Скорошният развод между Amazon и дългогодишния му партньор FedEx показва колко далеч е стигнал гигантът в електронната търговия в създаването на собствена мрежа за доставки, пише в. Wall Street Journal.

В годините назад Amazon прикриваше амбициите си. Докато клиентите пазаруваха от сайта всичко, буквално от тоалетна хартия до телевизори, компанията успя да покрие цялата територия на САЩ със стотици извънградски складове и квартални центрове за пакетиране и сортировка. В добавка има по улиците десетки хиляди ванове и се е прицелила и в самолетите. Всичко това е скъпо, но позволява на Amazon да контролира цялата линия на доставки – от склада до потребителите. Така и от най-голям клиент се превърна в конкурент на куриерските компании, посочва Bloomberg TV Bulgaria.

Сезонът на празниците през 2013 г. се оказва повратна точка за Amazon, след като броят на поръчките надхвърли възможностите на куриерите в САЩ и доведе до забавени доставки и гневни потребители. Оттогава насам компанията е увеличила многократно центровете си за сортиране, пакетиране и доставка от 65 до над 400, според анализ на данните от логистичния консултант MWPVL International. Преди 2005 г. Amazon е притежавала само три подобни центъра за цялата територия на САЩ.

Компанията изгражда центрове за обслужване близо до градските центрове, за да може да доставя поръчки в рамките на ден и да удовлетвори и най-капризните си клиенти. През тази година от Amazon промениха безплатната двудневна доставка с еднодневна. Агресивният подход на компанията към бързи доставки и по-голям контрол е увеличил разходите ѝ за доставка от 5,5 млрд. долара през 2010 г. до 61,7 милиарда през 2018 г. и в момента това е повече от една четвърт от всичките и приходи. Абонаментът за услугата Prime, която дава безплатна доставка същия ден е надминал 100 милиона клиенти, при цена от 119 долара годишно за клиент, което е увеличило приходите от доставки с 37% за една година.

Amazon в момента доставя почти половината от всичките си поръчки, в сравнение с по-малко от 15% през 2017 г., според данни от фирмата за проучвания на пазара Rakuten Intelligence. Всеки ден компанията обработва и доставя 4,8 милиона пакета в САЩ. Всичко това значи, че Amazon се нуждае от все повече начини да транспортира нарастващия обем от стоки, които продава. Миналата година тя стартира програма за предприемачи, чиито компании могат да ползват брандирани с логото на компанията камиони за доставки, както и плаща на наети шофьори да извършват доставки със собствените си коли.

През месец юни от Amazon заявиха, че ще наемат допълнителни 15 товарни самолета Boeing 737-800 в добавка към петте, които вече оперират, както и флотилия от други 40 по-големи самолета. Макар и далеч от размерите на UPS и FedEx, чиито самолетни флотилии са от 564 и 681 машини съответно, както и с автопарк от по сто хиляди камиона и микробуса всяка, ръстът на Amazon е впечатляващ. Засега компанията обслужва само собствените си доставки, но според анализатори не е далеч времето, когато е възможно да отхапе и по-голямо парче от тортата на сегашните лидери в куриерските услуги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:05 | 14.09.22 г.
fallback