fallback

Атаката на САЩ срещу Huawei е погрешна

Америка и Западът не трябва да се опитват да спрат възхода на Китай, а да го насърчат да сътрудничи

19:07 | 21.05.19 г. 20
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Huawei е под обсада. Google ограничава достъпа до част от операционната си система Android за китайския технологичен гигант, а американски производители на чипове също са готови да прекратят доставките си.

Решението на САЩ да изисква от американските компании да кандидатстват за лиценз, за да продават на Huawei, е централен момент за глобалната технологична индустрия, пише в. Financial Times. То представлява откриващ залп в задаващата се студена война между САЩ и Китай, но е и грешна сметка.

Всички страни имат право да защитават националната си сигурност, особено що се отнася до 5G мрежите, които са критична част от бъдещата цифрова икономика и интернет на нещата. Действията на администрацията на Тръмп обаче отиват доста отвъд съображенията за националната сигурност. Те са и повече от опит да се притисне Пекин за търговска сделка. Действията на Тръмп са опит да се разделят технологичните сектори на САЩ и Китай, което ще се пренесе и в глобалната индустрия. 

Гледната точка, че президентът на Китай Си Дзинпин е лош герой на глобалната сцена, и че неговите технологии са на път да изпреварят американските, се споделя въобще от упавляващата класа в САЩ. Стъпките на САЩ в действителност изглеждат като опит да се ограничи възхода на Китай. Това е ехо от Съветската ера, но съветската индустрия никога не е била преплетена с американската по начина, по който е китайската.

Действията на САЩ изглеждат насочени към парализиране на една от първите китайски компании, които са конкурентни в глобален план, и които разчитат на доставки от американски фирми, както за мобилните си телефони, така и за  телекомуникационното си оборудване.

Ако се придържа към мерките си, щатската администрация ще навреди (въпреки силното лобиране от местни компании) на американските и други западни корпоративни интереси.

Колкото и да са големи уязвимостите на Huawei и на китайския технологичен сектор като цяло, действията на САЩ в крайна сметка може да се провалят. Те е вероятно да предизвикат опити от Пекин за изграждане на напълно независима верига на доставки. Може да се направи аналогия с китайската ядрена програма – скъсването на връзките със съветските съветници в края на 50-те подтикна Пекин да създаде своя атомна бомба. Резултатът сега може да ускори отделянето на Китай от интернет и съпътстващите го технологии.

В действителност Китай, който се жалва от действията на САЩ, трябва до голяма степен да вини себе си. Пекин блокира много чужди компании и сайтове (Twitter и Facebook), както и услуги на Google като Gmail и YouTube. Същевременно броят на европейските компании принудени да разкрият своите технологии в замяна на пазарен достъп се е удвоил през последните две години.

Макар западните разузнавателни служби да имат различно мнение за степента на заплаха, която Huawei представлява, те всички сочат Китай като най-големият източник на кибер атаки върху индустриални активи и обекти от националната сигурност. Ако Китай иска да промени лошия си имидж, трябва да обуздае тези атаки.

Въпреки това принудителните действия на САЩ не са подходящи. САЩ и Западът не трябва да се опитват да спрат възхода на Китай, а да го насърчат да сътрудничи в система основана на правила, като самите те дават пример.

Съюзниците на САЩ трябва сами да определят необходимите стъпки за справяне със заплахите за сигурността от Huawei или други компании. САЩ също имат право да вземат мерки, но не трябва да изпадат в дестабилизиращ протекционизъм.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:42 | 14.09.22 г.
fallback