Преди пет години, по време на първото ми посещение на Световния мобилен конгрес в Барселона, 5G беше голямата тема за телекомите. У нас все още имаше само 3G, a 4G инвестициите тепърва предстояха.
Половин десетилетие по-късно 4G вече е факт, а новото поколение мрежи чука на вратата с пълна сила. Индустрията е изправена пред редица предизвикателства – от необходимостта да инвестира огромни суми до освобождаването на нужните честоти и потенциалните нови регулации.
„Навлизаме в невероятни времена“, коментира от сцената на MWC Barcelona главният изпълнителен директор на Cisco Чък Робинс, по повод 5G.
Мнозина споделят неговия оптимизъм. Джон Ханке, който е главен изпълнителен директор на компанията Niantic, стояща зад проекта „Pokemon Go”, бе категоричен, че 5G ще бъде неминуема част от бъдещето на компанията. В рамките на конгреса той показа синхронизирана в реално време игра с добавена реалност, която може да е предвестник на нова категория игри като цяло.
Робинс, от своя страна, навлезе в по-голяма конкретика, като заяви, че очаква да има над 400 млн. 5G връзки в света, като това ще се случи само в рамките на три години. Дигиталните връзки между машините пък ще достигнат 4 млрд. за този период.
„Интернет на нещата ще стане нещо съвсем реално, докато се движим напред“, посочи още той.
Асоциацията на мобилната индустрия (GSMA), която организира Световния мобилен конгрес, разкри, че до 2025 г. се очаква около 30% от онлайн връзките на пазари като Европа и Китай да бъдат 5G. В момента Съединените щати имат пуснати тестови 5G мрежи в някои градове. Подобни стъпки предприеха и в Южна Корея. Според GSMA в рамките на тази година още 16 ключови пазара ще се прехвърлят на 5G.
Други обаче не са напълно убедени от ползите от 5G в бъдеще. Рич Уилямс, главен изпълнителен директор на Groupon, изрази своите съмнения. Според него бизнесът има склонността да се фиксира в конкретни технологии, като 5G, изкуствен интелект, вместо да търси наистина полезни за потребителите решения.
„Тук (на Световния мобилен конгрес – бел. а.) всички ни заливат с информация за 5G. Малцина обаче успяха да ми обяснят какво значи 5G и какви ще са ползите от него“, коментира още той.
Сметката за 5G
Доклад, дело на финансовата къща Greensill, разкри, че глобалната сметка за 5G ще достигне 2,7 трлн. долара до 2020 г. 1 трлн. долара ще отидат за инфраструктурно обновяване, а 1,7 трлн. – за имплементация на технологията.
От GSMA твърдят, че 5G ще донесе 2,2 трлн. долара на глобалната икономика през следващите 15 години. Greensill допълва, че можем да очакваме доста по-бавна възвръщаемост на инвестициите в 5G, отколкото при 4G. Ако при сегашните мрежи възвръщаемост може да се очаква в рамкита на 6-8 години, то при 5G тя ще отнеме 10-12 години.
И все пак 5G ще иска допълнителни инвестиции в хардуер, оборудване, имплементация, както от страна на телекомите, така и от самите компании в различните сектори. Секторите, които според GSMA ще се възползват най-много от новото поколение мрежи, ще са производството, професионалните и финансовите услуги.
Изоставането на Европа
В интервю за Investor.bg Хелена Норман от борда на директорите на Ericsson отново подчерта, че Европа изостава по отношение на 5G. Основната причина за това е липсата на освободени честоти в повечето европейски държави на този етап.