Обвиненията на Джеф Безос, че е изнудван от American Media , биха могли да прекратят споразумението, което издателят на National Enquirer сключи миналата година с федералните прокурори в Ню Йорк заради незаконната помощ за кампанията на Доналд Тръмп, пише в свой анализ Bloomberg.
Съгласно споразумението от 20 септември издателят на таблоида трябваше да се въздържа от всякаква незаконна дейност за период от три години. Споразумението посочва още, че ако базираната в Ню Йорк AMI извърши някакво престъпление, ще бъдат преследвани и онези, на които е предоставен имунитет, включително по обвинения в лъжесвидетелстване и възпрепятстване на правосъдието.
Разкритията, които главният изпълнителен директор на Amazon.com направи, че AMI го е заплашила да публикува негови компрометиращи снимки, освен ако не спре разследването как изданието следи връзката му с бившата телевизионна водеща Лорън Санчес и дали то не е политически мотивирано „изнудване по учебник“. Това може да доведе до наказателно преследване, твърдят някои правни експерти.
Законът в Ню Йорк гласи, че заплашването с разобличаване на тайни или разгласяване на материали, които ще доведат до негативно отношение или подигравки, твърди Закари Елсеа, юрист в Kinsella Weitzman Iser Kump & Aldisert в Санта Моника, Калифорния. Имейлите от AMI, които Безос публикува, показват подобна заплаха, допълва той.
"Това може да бъде тълкувано като престъпно поведение“, твърди експертът.
Говорител на AMI не е отговорил на запитванията за коментар. Николас Биас, говорител на прокурорът на Махнатън Джефри Бърман, е отказал да коментира.
Списанието разследва Безос заради неговото богатство и позициите му, които го правят особено интересен за медиите.
Според споразумението с федералните прокурори AMI е признала, че е работила по кампанията на Доналд Тръмп по спирането на историите „за връзките на кандидата за президент с жени“ и се е съгласила да съдейства на разследването. През август 2015 г. Дейвид Пекър, главният изпълнителен директор на компанията, се съгласи да разкрие всяка застрашаваща информация за Тръмп, която е научил, но е била прикривана чрез плащане за истории, които после не са публикувани – практика, известна като “:catch and kill” („хвани и убий“).
AMI може да се защити като заяви, че имейлите са разменени между адвокати, които просто се опитват да решат спор, а AMI предлага компромисно решение, твърди Робърт Шварц от Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan в Лос Анджелис.
"The Enquirer има много адвокати и не би направило нещо подобно без първо да се допита до тях“, коментира Шварц.
И все пак таблоидът може да си навлече проблеми, ако се окаже, че незаконно се е сдобил с личните снимки на Безос, допълва той.