Чат приложението Hustle илюстрира щедростта на Силициевата долина. Компанията похарчи милиони долари, набрани от инвеститори като Alphabet, за скъпи нови привличания на таланти, напитки, аркадни игри и за шестцифрената заплата на главния изпълнителен директор.
Така че за голяма част от служителите е шок, когато по-рано този месец съоснователят и главен изпълнителен директор Роди Линдзи им изпраща имейл рано сутринта, в който обявява масови съкращения на хора. Преди седмицата да приключи дори машината за еспресо е изчезнала от кухнята на централата на Hustle в Сан Франциско, пише Wall Street Journal.
Hustle едва ли е първият стартъп, който харчи толкова смело в ерата на технологичното богатство. Новият елемент е, че сметката пристига по-късно.
Инвеститорите в стартъпи и основатели на компании предупреждават, че необузданият растеж от последните няколко години, който по някои метрики надвишава върховете от дотком бума, може би стига лимита си. Лошото представяне на публично търгувани компании кара инвеститорите в Силициевата долина да са по-сдържани, особено за по-младите компании като Hustle.
“Необузданият оптимизъм, който обитава нашия свят, получава доза реализъм“, коментира инвеститорът в стартъпи Съни Дилън.
Признаците за проблеми стават все по-ясни. А повечето стартиращи фирми се провалят, дори и в най-добрите времена.
И все пак притеснителен знак е свиването на т.нар. сийд сделки, особено в по-ранните инвестиции в стартъпи. Броят на тези сделки е спаднал значително – до 882 през четвъртото тримесечие от над 1500 три години по-рано, сочат данни на PitchBook.
Рисковите инвеститори обичайно следват траекторията на технологичните акции, както направиха в началото на 2016 г., когато внезапно отдръпнаха инвестициите и се върнаха отново, когато пазарът се възстанови.
Технологичният индекс Nasdaq е с 13% надолу спрямо върха си през август. Това означава, че дори и най-добре финансираните стартъпи усещат известно напрежение.
Стартъпите за електрически скутери Bird Rides и Lime, всеки от които е оценен от инвеститорите на над 1 млрд. долара, наскоро понижиха целите за оценката си при опити за набиране на капитал, твърдят източници, запознати с въпроса. Това е индикация, че инвеститорите са притеснени за бъдещия растеж.
По-рано този месец космическата компания на Илон Мъск Space Exploration Technologies заяви, че съкращава около 600 работни места, за да стане „по-фокусирана“ на фона на очакваните „изключително тежки предизвикателства“.