fallback

Технологичните акции изпратиха най-слабия месец от рецесията през 2008 г.

Всички големи борсово котирани технологични компании претърпяха големи загуби през октомври, водени от 20-процентен спад на Amazon

10:42 | 01.11.18 г.
Автор - снимка
Създател

Технологичните акции отбелязаха през октомври най-лошия си месец от рецесията през 2008 г. насам. Технологичният индекс Nasdaq се срина с 9,2 на сто, което е най-лошото му месечно представяне от ноември 2008 г., когато изтри 10,8 на сто от стойността си, предава Bloomberg.

По онова време финансовите пазари бяха в криза, а Nasdaq беше в края на шестмесечен спад, през който индексът загуби повече от 40% от стойността си.

Всички големи борсово котирани технологични компании претърпяха големи загуби през октомври, водени от 20-процентен спад в цената на акциите на Amazon и 9,7-процентноно понижение при Alphabet.

Инвеститорите се отдръпнаха от книжата, които постигаха най-добра възвръщаемост през последните години, тъй като притесненията за търговската война на американския президент Доналд Тръмп и нарастващите лихвени проценти накараха мениджърите на фондове да обърнат поглед към активи, които се възприемат като по-безопасни, ако икономиката обърне тенденцията към понижение.

Технологичният сектор определено не беше единственият страдащ през октомври. Осем от 10-те подгрупи на S&P 500 отчетоха спадове, водени от акциите на компаниите от енергетиката и потребителския сегмент, които отчетоха по-големи понижения от технологичната група. Широкият S&P 500 спадна с 6,9%, а Dow Jones Industrial Average се понижи с 5,1%.

Технологичният сектор обаче като цяло има по-голямо въздействие върху пазара, тъй като пет от шестте най-ценни компании в САЩ са от този сектор и са от градове в Силициевата долина или района на Сиатъл.

Отчетите на компаниите засилиха опасенията около перспективите за растеж на групата FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix и Google). Както Amazon, така и Alphabet съобщиха, че приходите им са нараснали по-малко от очакваното през тримесечието, подчертавайки опасенията, че оценките може да са изпреварили фундаментите им. В същото време слабите прогнози на производители на чипове като Texas Instruments Inc. и Advanced Micro Devices Inc. засилиха опасенията за технологичните разходи. Сезонът на отчетите в общи линии не успя да съхрани и разпали доверието на инвеститорите въпреки това, което мнозина характеризираха като силни резултати в различните сектори.

Faang

„Единственото, което може да се каже, е, че волатилността ще продължи. През цялата година хората се държаха така, сякаш тези компании не може да сбъркат, но след това през октомври се заговори, че може би не е точно така. Истината, очевидно, е някъде по средата", заяви Джеф Милс, главен инвестиционен стратег на PNC Financial Services.

„Това, че (акциите на, б. ред.) Facebook поскъпват днес, не означава, че страховете за растежа са изчезнали, но дали днешната търговия представлява обръщане на тренда или ротация към времената с висок растеж, тепърва ще се види".

Социалната мрежа в много отношения бе в центъра на случващото се с FAANG през последните няколко месеца. През второто тримесечие тя разочарова с ръста на приходите и потребителите, което предизвиква най-голямата загуба на стойност за американска акция в историята. Facebbook все още не успява да се възстанови от този спад и остава единственият член на FAANG в зоната на загубата за годината с понижение от около 15%.

След като във вторник Facebook предостави противоречиви данни, при които печалбата на акция бе по-висока от очакванията, но приходите разочароваха, сега пазарите очакват финансовия отчет на Apple – последната от големите технологични компании, която ще представи данните си в четвъртък вечерта. През миналата седмица акциите на Amazon и Alphabet се сринаха след разочароващи отчети, докато Microsoft отчете ръст заради по-добрите от очакванията резултати, но все пак приключи седмицата със спад.

През същата седмица Microsoft Corp си върна второто място сред американските компании с най-висока стойност, след като разочароващият отчет за тримесечието на Amazon изтри 65 млрд. долара от пазарната капитализация на онлайн търговеца на дребно. Apple оглавява списъка със стойност над 1 трлн. долара, след като премина прага през септември. Пазарната капитализация на Microsoft беше най-високата на Wall Street от края на 1998 до началото на 2000 г. преди спукването на дот ком балона.

Освен отчета на Apple друг катализатор за групата може да са междинните избори в САЩ. FAANG се считат за едни от най-засегнатите компании при засилена регулация на технологиите, независимо коя партия вземе мнозинството в Сената. Във фокуса са по-специално Alphabet и Facebook, чиито бизнес модели зависят силно от потребителските данни.   

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:53 | 12.09.22 г.
fallback