fallback

Технологичните гиганти не бързат да похарчат задграничния си кеш

Концерните лобираха за ревизията на данъчния закон, отчасти защото тя обещава еднократна намалена ставка до 15,5% за тези активи

15:34 | 06.02.18 г.
Автор - снимка
Създател

С влизането в сила на новия Закон за данъчното облагане в САЩ технологичните гиганти на страната вече ще могат по-свободно да разполагат със своите запаси от държани зад граница пари в брой. Изглежда обаче, че те не бързат да се възползват.

Петте най-големи американски технологични компании по пазарна стойност държат общо близо 500 млрд. долара в брой в чужбина. По време на първите си тримесечни отчети след обновяването на данъчния закон три компании - Microsoft Corp., Alphabet Inc. и Amazon.com Inc., предположиха, че по-свободния достъп до парите им няма да промени плановете им за разходи и инвестиции.

„Когато видим възможност да инвестираме, ние не чакаме данъчната реформа да влезе в сила", каза главният финансов директор на Microsoft Ейми Худ по време на разговора с анализаторите.

Главният финансов директор на Alphabet Рут Порт съобщи, че „няма промяна в подхода ни към разпределението на капитала". Финансовият директор на Amazon Брайън Олсавски заяви, че компанията вече харчи много пари за работната си сила. 

Това контрастира с анонса от страна на Apple Inc. от миналия месец, че ще направи еднократно плащане на данъци от 38 млрд. щатски долара за офшорните парични наличности, ще вкара по-голямата част от парите в САЩ и ще увеличи разходите в страната, като създаде повече от 20 хил. работни места. В своята реч „За състоянието на Съюза“  във вторник президентът Доналд Тръмп приветства плановете на Apple като доказателство за успеха на данъчния закон.

За Facebook Inc., петата компания, влиянието на данъчния закон върху разходната му програма никога досега не е коментирано.

„Инвеститорите са малко разочаровани, че не получиха яснота и прозрачност от тези мениджърски екипи относно това, което ще направят" с чуждестранните пари, казва пред Wall Street Journal Даниел Ив, ръководител на изследванията в GBH Insights.

Промяната в данъчното облагане е от полза за много американски корпорации, тъй като намалява нормативната корпоративна ставка до 21% от 35%. Ефектът вече стимулира бизнеса да започне да оглежда възможности за придобивания, нови кампании за обратно изкупуване на дялове, планове за изграждане на нови заводи в САЩ и бонуси за служителите в отрасли, вариращи от телекомуникации до авиокомпаниите.

Техническите фирми, които държат повече пари в чужбина от която и да е друга индустрия, лобираха за закона, защото им обещаваше еднократна отстъпка до 15,5% за тези активи.

За повечето не е необходимо да използват тази сума, защото биха могли да заемат евтин капитал - практика, известна като „синтетично репатриране", за да върнат парични средства към акционерите. През последните пет години технологичните компании в индекса S&P 500 утроиха размера на дългосрочния дълг до 531 млрд. долара, което е по-бърз темп на растеж от който и да е друг сектор през този период.

Много от компаниите заявяват по време на своите разговори с анализаторите, че все още работят над сложността на данъчния закон. Някои от тях биха могли да обявят промените в своите планове за разходи през следващите седмици.

Alphabet, Amazon и Microsoft отказват да коментират темата пред WSJ. 

В изявление по електронната поща финансовият директор на Facebook Дейв Уенър казва, че данъчният закон дава на компанията “допълнителна гъвкавост относно това къде да наеме хора и построи завод", но не посочва, че той ще доведе до увеличаване на инвестициите. Той добавя, че Facebook вече планира да удвои размера на работната си сила в САЩ през следващите три години.

Говорител на Apple заявява, че компанията няма какво да добави отвъд своите предварителни коментари.

Не е ясно каква част от новообявената инвестиция на Apple е предизвикана от данъчни съображения и каква част концернът би осъществил така или иначе. Главният финансов директор Лука Мести коментира в интервю, че „целта на Apple е да се насочи към "нетна неутрална" позиция в сравнение с голямата разлика между сегашните ѝ позиции в размер на 285 млрд. долара в брой и 122 млрд. долара дълг.

Това означава, че Apple може да похарчи 163 млрд. долара за дивиденти, придобивания и обратно изкупуване на акции през следващите години, твърдят анализатори. Компанията планира да разкрие повече подробности по време на следващите отчети за финансовите си резултати.

Дори след като Apple получи президентска похвала за хода си, Microsoft, чиито международни парична активи са на второ място пхо обем сред американските корпорации, избра да омаловажи въздействието на данъчния закон. По време на разговорите с анализатори на 31 януари Худ добавя, че Microsoft е осъществила придобивания, „когато са имали смисъл", и „не чакаме, когато става дума за връщане на капитала към акционерите“.

Alphabet обяви планове за обратно изкупуване на акции за 8,6 млрд. долара - „скромно увеличение" спрямо предишни програми, каза Порат.

Никой от технологичните гиганти не иска да види как негови конкуренти се сдобиват с компании, които те биха искали да придобият. „По-добрият достъп до парите в чужбина би могъл да увеличи дейността по сливания и придобивания на технологичните гиганти, както и цените за потенциални цели“, казва анализаторът от Stifel Nicolaus & Co. Брад Реберк.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:08 | 12.09.22 г.
fallback