Европа не създава толкова големи и влиятелни в целия свят технологични компании, като тези от САЩ и Китай. Логичният въпрос е защо е така?
Една от причините може би е, че европейските стартъпи не дават на служителите си толкова голям шанс да забогатеят, сочи ново проучване на Index Ventures, цитирано от Bloomberg.
Въпреки че работещите в стартъпи в САЩ често получават дял от акциите на компанията, който им позволява да спечелят много, ако фирмата бъде продадена или стане публична, младите организации в Европа не предлагат възнаграждения в такъв мащаб.
Анализ сред 73 компании, направен от Index Ventures, разкрива, че европейските служители притежават средно по около 10% от стартъпа, в който работят, в сравнение с 20% за американските. Компаниите в Европа често насочват акции към директорите, а не към останалите служители.
Потенциалът за финансови облаги може да улесни европейските стартъпи в привличането и задържането на служители, които иначе могат да станат част от американски технологични компании, които предлагат по-високи заплати и допълнителни придобивки, или да се насочат към не толкова рискови позиции в големите корпорации, твърдят от Index.
Европейските власти, инвеститори и бизнес лидери усилено търсят начини да насърчат технологичната индустрия в региона. Секторът, който е добре познат със своите строги регулации, а не с иновациите, се опитва да създаде среда, която да превърне Европа в дом на следващите Facebook и Tencent Holdings.
От Index Ventures вярват, че властите в региона трябва да направят повече, за да насърчат компаниите да дават акции на служителите.
В Швеция липсата на подобна опция в Klarna, една от малкото технологични фирми еднорози в Европа, доведе до напускането на директори, след като шведското данъчно законодателство направи по-труден процеса по възнаграждаване на служителите чрез акции.
„Смятаме, че свеж подход към това, което притежават служителите, е ключът към създаването на европейски технологични гиганти от ранга на Google или Amazon”, посочват от Index Ventures в доклада.