„Побърквам се. Имам 15 хиляди снимки в телефона си. 15 хиляди снимки, представяш ли си какво значи това“, казва Франциско Джеронимо, докато вечеряме на една маса във втория по големина град във Финландия Тампере. Португалецът е директор за изследванията за европейския пазар на мобилни устройства към глобалната компания за пазарни изследвания IDC.
Според Джеронимо, който има 18-годишен опит в телеком индустрията в Португалия, Япония и Финландия, преди да се присъедини към IDC, истинският смартфон на бъдещето ще е в състояние да разлиства тези десетки хиляди запаметени в него или в облака снимки и да ни показва именно тези, които търсим. И да прави това бързо и надеждно.
Нещо повече – изкуственият интелект в нашите телефони ще може до 99% да отгатва намеренията на потребителя си на базата на логиката, която той е показвал в действията си, а нивото на разпознаване ще бъде много по-добро от сегашното. Иначе казано – да е умно не е достатъчно. Смартфоните на бъдещето ще бъдат не просто умни, а интелигентни устройства, отсича с една дума пред Investor.bg и Кари Лепанен, директор по 5G мрежите на Huawei.
Какво точно значи "интелигентен телефон"?
Представете си, че в забързаното ежедневие минавате покрай рекламен билборд на българския филм „Възвишение“. Чували сте, че бил хубава лента, но не знаете подробности. Вадите своя интелигентен телефон и правите снимка на рекламата. Устройството намира подробна информация за филма и накрая Ви пита: „Желаете ли да уредя резервация за Вас и приятелката Ви?“.
След като потвърдите, джаджата поема нещата изцяло в свои ръце. От предишен опит знае, че обичайно ходите на кино в петък следобед, към 19 часа. Преглежда календара Ви за следващия петък и ако няма ангажимент, автоматично праща запитване по СМС към приятелката Ви дали ще гледа лентата с Вас в уречения ден и час. След това преглежда в кои салони в удобни за Вас дестинации има прожекции и свободни билети. После с бързо запитване отново чрез СМС пита дали желаете след прожекцията да вечеряте и сръчно запазва маса в любимото Ви близко заведение. И купува билетите, като запазва часа и датата в календара за събитията Ви. И Ви уведомява за свършеното. Почти като лична секретарка, само че по-бързо и удобно.
Всичко това звучи като научна фантастика, но всъщност ще е напълно възможно благодарение на изкуствения интелект. Новите технологии от последните години и месеци направиха така, че тази иначе не толкова нова концепция да може да се вкара в малки устройства, като телефоните ни. А новите мобилни чипове с изкуствен интелект, като Kirin 970 на Huawei и A11 Bionic на Apple, позволяват в миниатюрен размер да се поддържат функции за изкуствен интелект в самото устройство. Това означава, че тези операции ще се извършват по-бързо на място, отколкото в облака. Ако тези производители успеят да докажат, че новите им технологии увеличават възможностите на апаратите им, ще имат значително предимство пред конкуренцията.