fallback

Brexit разтърсва основите на лондонския еквивалент на Силициевата долина

Финансирането на технологични стартъпи става все по-трудно във Великобритания, на фона на икономическата несигурност на страната след напускането на ЕС

13:46 | 21.08.17 г. 3

По-рано това лято Джъстин Гриерсън забелязва, че броят на хакатоните намалява в т.нар. Silicon Roundabout, район в източен Лондон, който представлява британския отговор на Силициевата долина.

"Миналата година имаше поне по два всеки уикенд, а сега са може би около два месечно“, посочва програмистът, който работи на свободна практика и редовно посещава този тип събития, където се среща с други представители на сектора, пише The Guardian.

Той почти няма съмнение, че спадът на броя събития е симптом на решението на Великобритания да напусне Европейския съюз (ЕС). Активността се забави, а много стартъпи намаляват разходите си, на фона на икономическата несигурност в бъдеще. Освен това се страхуват, че няма да успеят да привлекат международни таланти, необходими за запазването на името на Лондон като най-престижния технологичен център в Европа.

Миналата седмица тези страхове се засилиха заради твърденията, че британските стартъпи повече няма да имат достъп до най-големия си източник на инвестиционно финансиране. Фондовете за рисков капитал обявиха, че Европейският инвестиционен фонд (EIF) е сложил точка на възможности за нови ангажименти към Великобритания.

Резултатът от това беше видим в четвъртък по време на срещата на предприемачите в близост до пазара Смитфийлд, който се намират на 10 минути пеша от Silicon Roundabout. Там млади предприемачи, основатели на стартъпи и доставчици на услуги не спираха да говорят по телефона, допълва Guardian.

“Ако трябва да бъда честен, не очаквах Brexit, и това решение ме накара да се чудя: дали Великобритания и Лондон са добро място за живот?“, посочва Доган Бийкли. Благодарение на опита си в управлението на кризи в чужбина, той е част от екипа, който е в ранен етап от разработката на мобилно приложение за превод, насочено към хората, работещи в благотворителни организации. На теория проектът трябва е идеален за град, който в миналото беше дом на голям брой световни благотворителни организации.

"Ако го направим като британски проект, се чудим какво ще се случи година или две по-късно, когато може да искаме финансиране от Европейския съюз например, или ако искаме да оперираме из Европа“, допълва той. Роден в Белгия, но с чешко-турско-белгийски корени – Бийкли е типичен представител на множеството работещи европейци, които сега се чувстват не толкова добре дошли във Великобритания. „В момента имам чувството, че всичко, свързано с Brexit, ще е негативно“, посочва той.

Освен въпросът как ключовата роля на EIF като основен инвеститор в технологични стартъпи ще бъде заменена, несигурността около потока от разработчици и инженери е основна грижа на представителите на водещите инвестиционни фирми.

"Вероятно има повече пари в рисков капитал за технологични компании в ранен стадий на развитие, отколкото е имало преди, но нашето основно притеснение е за талантите“, коментира Хари Бригс, партньор в BGF Ventures, рисков фонд за 200 млн. паунда, който се фокусира върху британски технологични фирми с глобални амбиции. „Ако Великобритания спре да бъде магнит за най-добрите таланти и ако топ университетите спрат да привличат най-добрите в компютърните науки и инженерните въпроси от цяла Европа, тогава очевидно стартъпите ще страдат, защото ще имат по-малко таланти, които да привличат“.

По думите на Бригс много от най-добрите скандинавци, германци и други се местят в Лондон, но този процес вероятно се забавя заради несигурността около Brexit.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:44 | 13.09.22 г.
fallback